Criticile formulate vineri de vicepreşedintele SUA, J.D.Vance, la adresa Europei, pe care a acuzat-o că atacă politicienii antisistem prin cenzură mediatică şi îngrădirea libertăţii de exprimare sunt 'inacceptabile', a reacţionat ministrul german al apărării, Boris Pistorius, potrivit AFP.
'Dacă am înţeles bine, el compară situaţia unor părţi ale Europei cu cea a regimurilor autoritare (...) Aceasta este inacceptabil', a spus ministrul german.
Într-un discurs susţinut vineri după-amiază la Conferinţa de Securitate de la Munchen şi de asemenea într-un interviu acordat anterior publicaţiei Wall Street Journal (WSJ), vicepreşedintele SUA le-a cerut partidelor progresiste germane să nu mai stigmatizeze extrema dreaptă şi să coopereze cu aceasta, declaraţii considerate la Berlin o nouă ingerinţă în politica internă a Germaniei, ţară unde duminica viitoare au loc alegeri parlamentare anticipate.
Guvernul german condus de cancelarul social-democrat în exerciţiu Olaf Scholz avertizase deja Washingtonul asupra 'unei imixtiuni', după ce miliardarul Elon Musk, un colaborator foarte apropiat al noului preşedinte american Donald Trump, şi-a exprimat repetat sprijinul pentru partidul de extremă dreaptă Alternativa pentru Germania (AfD), care este creditat în sondaje cu peste 30% din intenţiile de vot, pe locul doi după dreapta reprezentată de Uniunea Creştin-Democrată - Uniunea Creştin-Socială (CDU/CSU).
În interviul acordat WSJ, vicepreşedintele SUA a subliniat că preşedintele Donald Trump are impresia că liderilor europeni le este oarecum teamă de propriul lor popor şi a cerut Europei să ia măsuri ferme împotriva migranţilor ilegali, să accepte ascensiunea partidelor antisistem şi să îmbrăţişeze valorile conservatoare tradiţionale.
În discursul susţinut apoi la Conferinţa de Securitate de la Munchen el a reluat aceste teme, contrar aşteptărilor auditoriului, care spera să-l audă pe J.D.Vance vorbind despre iniţiativa preşedintelui Trump de negociere a încheierii războiului ruso-ucrainean, subiect la care însă vicepreşedintele american s-a referit doar în treacăt.
În schimb, el a estimat că, mai mult decât vreo ameninţare din partea Rusiei sau a Chinei, Europa este ameninţată 'din interior', de îngrădirea prin cenzură a libertăţii de exprimare şi de subminarea valorilor democratice. El a amintit astfel poziţia unui fost comisar european (Thierry Breton n.red), care a salutat decizia anulării alegerilor prezidenţiale din România, decizie despre care Vance a spus că a fost luată 'pe baza unor suspiciuni şubrede ale unei agenţii de informaţii' şi în urma unor presiuni externe.
'Dacă democraţia voastră poate fi distrusă cu câteva sute de mii de dolari plătiţi de o ţară străină pentru publicitate pe internet, atunci înseamnă că ea nu este foarte puternică', a adăugat J.D. Vance, adresându-se 'prietenilor europeni'.
Acum 'la Washington, există un nou şerif în oraş' şi administraţia lui Donald Trump 'va lupta' pentru a apăra libertatea de exprimare, a avertizat J.D. Vance în intervenţia sa. El a estimat că Europa are în faţă numeroase provocări, dar 'niciuna nu este mai urgentă decât migraţia în masă' şi a cerut Uniunii Europene măsuri ferme contra acestui fenomen, mai ales după recentul atac comis la Munchen de un refugiat afgan, potrivit AFP.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.02.2025, 20:14)
Dorinel cu o reactie de Dorinel,
unde esti Helmuth Kohl ??!!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.02.2025, 21:33)
Pistoriusule... hai sa iti citam din voinica ta colega, Analena... Baerbock
"But if I give the promise to the people in Ukraine, “we stand with you, as long as you need us,” then I want to deliver. No matter what my German voters think, I want to deliver to the people of Ukraine."
Nu a intrebat nimeni pe votantul german daca este de acord cu ce vrea Baerbock sa "promita" ucrainienilor, si chiar ea, Baerbock, nu da doi bani pe ce cred votantii.... ea vrea sa livreze ce a promis singura, fara sa intrebe pe nimeni. Asta ti se pare democratie, pistoriusule? Chiar nu iti este rusine sa vorbesti? Este inacceptabil sa vorbesti. Taci si pleaca de la putere.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 15.02.2025, 05:25)
Lasă că vin naziștii la putere o să stai mâna și pe cocoșel când o să auzi de cămășile negre defilind prin Europa, habarniștilor de istorie, visați pe tik tok,nu știi cum să ți iei un pulan în gură . visați visați numai Trump,Putin si Xi
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.02.2025, 22:01)
Guvernul actual al Germaniei este cea mai mare rusine si decadere care i s a intamplat a estei tari, de dupa ww1
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.02.2025, 23:35)
Reactioneaza doi baeti de stanga pe picior de plecare.
Daca e inacceptabil, nu mai faceti asa.