Curtea Constituţională a publicat hotărârea prin care Călin Georgescu a fost scos din cursa pentru Cotroceni
R.S.
Politică / 14 martie

Curtea Constituţională a publicat vineri hotărârea prin care Călin Georgescu a fost scos din cursa pentru Cotroceni. CCR arată că respingerea înregistrării unei candidaturi pe motiv că persoana în cauză a încălcat principii şi valori constituţionale nu conduce la o sancţionare perpetuă a acesteia prin prisma dreptului de a fi ales în funcţia de Preşedinte al României. Aceste aspecte se analizează de la caz la caz şi au o anumită temporalitate raportată la ciclicitatea alegerilor şi la evaluarea respectării de către candidaţi a principiilor şi valorilor constituţionale fundamentale, conform G4Media.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 12:35)
CCR a incalcat constitutia. Toti judecatorii de la CCR trebuie judecati si dati afara fara drept de practica, fara pe pensii, fara salarii. Bolojan, Ciolacu, Kelemen si Pumbacian si-au batut joc de toata Romania.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 14:28)
Mai bine vă arestează pe voi, cei o sută de proruși. Ieșim mai ieftin.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 12:42)
Nu mai exista denocratie in Romania. De fapt nu a existat niciodata, dar acum este pe fata. SUA sa plece din Romania daca sustin un regim totalitar. Macar asa stim ca pacaleala cu democratia a esuat.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 12:55)
E timpul sa fie judecati.
2.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 14:28)
Tu susții regimul criminal al lui Putler.
În Rusia democrația a fost o păcăleală.
3. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 14.03.2025, 13:13)
...
3.1. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 14.03.2025, 13:25)
...
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 14.03.2025, 14:04)
Decizia CCR este explicata,
de Prof.Valentin Stan si Ciutacu pe intelesul tuturor,
este bomba momentului
5. fără titlu
(mesaj trimis de careva în data de 14.03.2025, 15:19)
Ceea ce s-a petrecut in Romania dupa '89 pe scena politica, in proportie de 90% nu a fost altceva decat o batalie intre doua forme de comunism.
Amarnic s-au inselat bietii romani crezand ca, odata cu disparitia regimului ceausist, au scapat de comunism. Fosilele bolsevice ramase, care ne-au adus comunismul cu tancurile sovietice, si acolitii lor aveau deja pregatit in '89 un plan prin care sperau ca marxismul sa supravietuiasca, evident sub o alta forma, este vorba de ceea ce aveam sa aflam mai tarziu, de asa numitul neomarxism/neocomunism ”cu fata umana”, sa-i zicem ”iliescian”, avand in vedere ca Iliescevici avea sa se dovedeasca principalul exponent al acestei grupari neocomuniste. Numai ca atunci lucrurile au luat o intorsatura neasteptata pentru multi dintre ei odata cu venirea lui Soros, care a incercat sa-i atraga pe acestia spre o alta forma de comunism, pe care il vedem in prezent in toata ”splendoarea” lui, straduindu-se sa supravietuiasca. Unii au tradat cauza, dintre ei remarcandu-se fosila bolsevica Brucan care a accesat la propunerile lui Soros, ispitit probabil si de mormanul de dolari adus de ”capitalist”. Ce a urmat se stie, infiintarea celulei marxiste GDS, avand ca tartor pe comunistul invechit in raul marxismului, Bruckner, care sa se ocupe cu implementarea si dezvoltarea in Romania a marxismului/comunismului sorosist. Travestiti in straiele democratiei, comunistii sorosisti aveau de dus o lupta pe doua fronturi, o lupta fraticida cu comunistii lui Iliescu, pe de alta parte o lupta de clasa impotriva adversailor traditionali, din PNTCD si cu o parte din PNL. Pe taranisti au reusit sa-i scoata definitiv de pe scena politic, iar impotriva liberalilor au folosit o alta tactica, prin tovarasii lor pe care au reusit sa-i infiltreze in acest partid istoric, ce au lucrat din interior la nimicirea lui, incat azi PNL a ramas liberal doar nominal.
Cea mai puternica infiltrare a comunistilor sorosisti in structurile statului Roman a avut loc in regimul comunistului Petrov, unii dintre ei ocupand pozitii cheie, indeosebi in justitie, PNA-ul marxistului Nastase, transformat de comunista sorosista Macovei in DNA-ul plagiatoarei Kövesi , devenind o veritabila arma in lupta de clasa a comunistilor sorosisti, de nimicire a oponentilor din politica si economie.
Prin revenirea recenta in forta a anticomunistului Trump la carma Americii, comunismul sorosist a primit o lovitura de gratie, purtand o rana de moarte, lupta pe care o duce acum fiind de supravietuire. Dintre tarile acaparate de comunismul sorosist, la noi, cuva asemanator cu cele petrecute in '89 la doborarea comunismului ceausist, se duce cea mai apriga lupta de ramanerea in viata a sceleratei fiare marxiste. Ducand pe fata lupta de clasa, comunistii sorosisti din institutiile de forta si din televiziuni, la care se adauga armatele de troli sorosisti de pe internet, desi fac abuzuri inimaginabile si manipulari din cele mai grosolane prin care spera sa-i prosteasca pe cei mai naivi, forme de manifestare tipice unui sistem comunist, incearca sa se ascunda sub peredeaua democratiei, insa acea perdea fabricata de ei a ajuns prea zdrentuita pentru a-i mai putea masca.