O firmă care are locuri de joacă pentru copii pe plaja din staţiunea Mamaia a fost amendată duminică seară cu 10.000 de lei de reprezentanţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) după ce un minor s-a accidentat în urma cedării chingilor de siguranţă ale unei trambuline.
Şeful Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Constanţa, Horia Constantinescu, a precizat într-un comunicat de presă: "În seara zilei de duminică 30.07.2017, la locaţia Mamaia din cadrul structurii Comandament Litoral 2017, un petent a semnalat un incident petrecut la un echipament dintr-un spaţiu de joacă, amplasat pe plajă. Copilul său a închiriat pentru trei minute trambulina elastică «Euro jumper Polonia», iar în timp ce efectua săritura, două corzi din patru s-au rupt, iar copilul a căzut din aer pe trambulină, acesta s-a speriat şi a intrat în panică.
În urma verificării, s-a constatat că operatorul economic care deţinea echipamentul de agrement nu era în posesia autorizaţiei emise de unitatea administrativ-teritorială, respectiv Primăria Constanţa, nu a prezentat registrul unic de control şi a fost sancţionat şi pentru faptul că a pus în pericol viaţa şi sănătatea utilizatorilor.
În afară de amenda contravenţională în valoare de 10.000 de lei, s-a dispus şi măsura complementară de interzicere a echipamentului pentru agrement până la remedierea deficienţelor constatate".
Potrivit sursei citate, CJPC Constanţa continuă acţiunile de control în parcurile de distracţii de pe litoral şi în spaţiile de joacă pentru a preîntâmpina situaţii similare.
Până în prezent au fost efectuate un număr de 22 acţiuni de control, din care finalizate 16, care au fost sancţionate cu amenzi în valoare de 74.000 lei şi patru avertismente, iar în patru cazuri s-a dispus măsura complementară de oprire temporară a prestării serviciului.
Inspectorii CJPC mai spun că cele şase acţiuni la care s-a lăsat invitaţie se vor finaliza în zilele următoare.