Handbal: Franţa a câştigat şi titlul european

O.D.
Sport / 29 ianuarie

Naţionala Franţei a câştigat duminică, la Koln, medalia de aur a Campionatului European, după ce a învins în finală şi după prelungiri reprezentativa Danemarcei, scor 33-31 (14-14, 27-27).

A fost ultimul meci la un Campionat European pentru Nikola Karabatic, jucătorul naţionalei Franţei.

Franţa îşi trece astfel în palmares al patrulea titlu european, după cele din 2006, 2010 şi 2014.

Finala cu Danemarca a fost "ultimul bal" la un Campionat European pentru emblematicul jucător francez Nikola Karabatic, care şi-a anunţat retragerea la finalul sezonului. A atins două recorduri la CE: de meciuri jucate (79), precum şi de goluri marcate (295).

Karabatic (PSG) a bifat anterior în carieră trei titluri europene. Doar şase jucători, toţi suedezi, au cucerit titlul european de patru ori - Ola Lindgren, Staffan Olsson, Stefan Lövgren, Magnus Wislander, Martin Frandesjö, Magnus Anderson. Karabatic va împlini 40 de ani în aprilie, iar palmaresul său la naţională cuprinde, în total, 17 medalii, între care cele de aur la JO (3), CM (4) şi CE (4).

Finala CE2024 a adus şi un nou record all-time de goluri marcate, iar acesta îi aparţine de duminică danezului Mikkel Hansen, care încheie cu 296 goluri marcate, cu unul mai mult decât Karabatic. Recordul golurilor marcate de Hansen nu-l depăşeşte însă pe cel all-time al Cristinei Neagu (303), care domină istoria competiţiei la feminin şi masculin.

Medalia de bronz a fost câştigată de Suedia, chiar în faţa gazdei Germania, scor 34-31 (18-12). În semifinale, Suedia a cedat în faţa Franţei, în prelungiri, scor 30-34 (11-17, 27-27), iar Germania a pierdut cu Danemarca, scor 26-29 (14-12).