Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor a scăzut, în luna ianuarie 2025, atât ca serie brută cu 0,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,5%, faţă de ianuarie 2024, arată datele Institutului Naţional de Statistică, potrivit news.ro.
"Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor, serie brută, în luna ianuarie 2025, comparativ cu luna ianuarie 2024, a scăzut, pe ansamblu, cu 0,7%, ca urmare a scăderii cifrei de afaceri din activităţile de producţie cinematografică, video, programe de televiziune; difuzare şi transmitere de programe (-21,5%) şi din activităţile de servicii informatice şi în tehnologia informaţiei (-9,6%)", arată datele INS.
Creşteri au înregistrat: activităţile de comunicaţii (+4,6%), alte servicii furnizate în principal întreprinderilor1 (+3,2%) şi activităţile de transporturi (+1,6%).
Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna ianuarie 2025, comparativ cu luna ianuarie 2024 , a scăzut, pe ansamblu, cu 1,5%.
Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor, serie brută, în luna ianuarie 2025, comparativ cu luna precedentă, a scăzut, pe ansamblu, cu 18,2%, ca urmare a scăderii cifrei de afaceri din activităţile de producţie cinematografică, video, programe de televiziune; difuzare şi transmitere de programe (-39,4%), activităţile de comunicaţii (-22,9%), alte servicii furnizate în principal întreprinderilor (-18,2%), activităţile de servicii informatice şi în tehnologia informaţiei (-17,7%) şi din activităţile de transporturi (-14,6%).
Cifra de afaceri din serviciile de piaţă prestate în principal întreprinderilor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna ianuarie 2025, comparativ cu luna precedentă, a crescut, pe ansamblu, cu 4,5%.