• 1 ianuarie
- Ţara noastră intră pe deplin în spaţiul Schengen.
- BNR anunţă că, la data de 31 decembrie 2024, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la 62.135 milioane de euro, faţă de 61.174 milioane euro la 30 noiembrie 2024, respectiv 59.770 milioane euro la 31 decembrie 2023. Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 8.356 milioane de euro. Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 31 decembrie 2024 erau de 70.491 milioane de euro, faţă de 69.573 milioane euro la 30 noiembrie 2024, respectiv 65.983 milioane euro la 31 decembrie 2023.
• 8 ianuarie
- Gramul de aur, cotat la nivelul minim al lunii: 411,4200 lei, conform BNR.
• 10 ianuarie
- România este admisă în Programul Visa Waiver, care le permite cetăţenilor români să călătorească fără viză în SUA pentru o perioadă de până la 90 de zile.
- Guvernul decide modificarea programului-cadru de emisiuni de titluri de stat "Medium Term Notes", prin majorarea de la 75 de miliarde de euro la 90 de miliarde de euro.
- Autorităţile anunţă alocarea a 5,6 milioane lei pentru despăgubirile legate de exproprierile necesare pentru Amenajarea Hidroenergetică Răstoliţa, un proiect strategic în domeniul energetic.
- Euro - la cel mai redus curs al lunii faţă de leu: 4,9728 lei, potrivit datelor BNR.
• 13 ianuarie
- Ministerul Finanţelor lansează o nouă ediţie de titluri de stat Tezaur, cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani, cu dobânzi anuale de 7%, 7,5%, respectiv 7,8%. Titlurile au putut fi achiziţionate până în 6 februarie.
- Francul atinge cursul maxim al lunii faţă de moneda noastră: 5,3188 lei, potrivit datelor BNR.
- Dolarul - la cel mai ridicat curs al lunii faţă de moneda noastră: 4,8734 lei, potrivit BNR.
- BNR anunţă că, în perioada ianuarie-noiembrie 2024, contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 26.301 milioane euro, comparativ cu 19.770 milioane euro în perioada ianuarie-noiembrie 2023. În structura acestuia, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 3.824 milioane euro, balanţa serviciilor - un excedent mai mic cu 1.766 milioane euro, balanţa veniturilor primare - un deficit mai mare cu 1.056 milioane euro, iar balanţa veniturilor secundare - un excedent mai mare cu 115 milioane euro.
• 15 ianuarie
- Consiliul de administraţie al Băncii Naţionale a României decide următoarele: menţinerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,50% pe an; menţinerea ratei dobânzii pentru facilitatea de creditare (Lombard) la 7,50% pe an şi a ratei dobânzii la facilitatea de depozit la 5,50% pe an; menţinerea nivelurilor ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.
• 16 ianuarie
- Guvernul adoptă cadrul legislativ necesar pentru reorganizarea alegerilor prezidenţiale, stabilind data scrutinului pentru 4 mai 2025 şi 18 mai pentru turul al II-lea.
• 22 ianuarie
- Euro atinge cursul maxim al lunii, faţă de leu: 4,9768 lei, potrivit cifrelor BNR.
• 25 ianuarie
- Piese din Tezaurul Dacic al României sunt furate de la muzeul Drents din Olanda. Autorităţile de la Bucureşti deschid un dosar penal pentru furt calificat.
• 27 ianuarie
- Dolarul - la cel mai mic curs al lunii faţă de moneda noastră: 4,7360 lei, conform BNR.
- BNR informează că masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat, la sfârşitul lunii decembrie 2024, un sold de 741.796,2 milioane lei. Aceasta a crescut cu 2,9% (2,6% în termeni reali) faţă de luna noiembrie 2024, iar în raport cu decembrie 2023 s-a majorat cu 11,3% (5,9% în termeni reali).
• 29 ianuarie
- Ministerul Finanţelor anunţă că deficitul bugetar pe anul 2024 a fost de 152,72 miliarde lei (8,65% din PIB), faţă de 90,06 miliarde lei (5,61% din PIB) în 2023.
• 31 ianuarie
- Francul atinge cursul minim al lunii faţă de moneda noastră: 5,2638 lei, conform BNR.
- Gramul de aur atinge preţul maxim al lunii: 430,9044 lei, potrivit BNR.
- Indicele BET, al celor mai lichide 20 de titluri ale Bursei de Valori Bucureşti (BVB), a urcat cu 1,67% în ianuarie, în vreme ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii în acţiuni, s-a apreciat cu 1,68%.
- Indicele BET-XT, al celor mai lichide 30 de titluri ale pieţei noastre, s-a apreciat cu 1,5% luna trecută, în aşteptarea sezonului de raportări financiare preliminare ale emitenţilor pentru 2024.
- Acţiunile companiei de utilităţi Transelectrica (+10,3%), cele ale transportatorului naval de mărfuri Transport Trade Services (+7,5%) şi ale furnizorului şi distribuitorului de energie Electrica (+6,2%), au avut printre cele mai mari creşteri din indicele BET, în prima lună a anului.
- Acţiunile OMV Petrom s-au apreciat cu 2,8%, în aşteptarea rezultatelor financiare pe 2024, cele ale Romgaz, partenerul OMV Petrom în proiectul Neptun Deep, cu 5,2%.
- La capitolul scăderi s-au remarcat titlurile TeraPlast, companie cu operaţiuni pe piaţa construcţiilor (-8,3%), şi cele ale producătorului de medicamente Antibiotice Iaşi (-3,5%).
- Indicele BET-FI, al fostelor SIF-uri plus Fondul Proprietatea, a urcat cu 1,56% în ianuarie, în primul rând datorită acţiunilor FP, care s-au apreciat cu 7,6%.
Opinia Cititorului