Trei zile de declin pentru obligaţiunile elene

V.R.
Ziarul BURSA #Jurnal de criză / 25 septembrie 2014

Obligaţiunile de stat ale Greciei au scăzut ieri, pentru a treia zi la rând, randamentul titlurilor de referinţă - cu maturitatea la zece ani - ajungând la cel mai ridicat nivel din ultimele şase săptămâni. Evoluţia a fost determinată de temerile potrivit cărora ţara nu vrea să mai apeleze la creditori pentru finanţare, punând sub risc controlul bugetului.

Randamentul titlurilor elene cu scadenţa la zece ani a urcat cu 11 puncte de bază (0,11 puncte procentuale) în a doua parte a zilei de ieri, la 6,17%. Anterior, randamentul a fost de 6,21%, cel mai ridicat din 14 august până în prezent. Luna aceasta, randamentul obligaţiunilor greceşti a scăzut până la 5,52%, comparativ cu un record de 44,212% în martie 2012.

Programul de bailout al Greciei va fi luat în discuţie săptămânile viitoare, conform unui anunţ făcut marţi de cancelarul german Angela Merkel, în urma unor discuţii cu premierul elen Antonis Samaras, la Berlin. Programul european de ajutor pentru Grecia expiră anul acesta, iar Fondul Monetar Internaţional are programat să continue să aloce fonduri Atenei până în primul trimestru din 2016.

Samaras vrea să reducă dependenţa ţării de creditele externe care au fost acordate în schimbul unor condiţii dure.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3617
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3503
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7330
Gram de aur (XAU)Gram de aur452.6023

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb