Acord interimar preconizat pentru gazul rusesc livrat Ucrainei

A.T.
Ziarul BURSA #Companii #Energie / 21 octombrie 2014

Acord interimar preconizat pentru gazul rusesc livrat Ucrainei

Viitoarele înţelegeri între gigantul rus Gazprom şi compania ucraineană de stat Naftogaz trebuie să excludă decizii unilaterale, potrivit Itar Tass. Viziunea comună a Ucrainei şi Rusiei pe tema securizării aprovizionării cu gaze este semnarea cu Gazprom a unor contracte care să nu permită modificări unilaterale, arată un comunicat al Naftogaz, care subliniază că Ucraina şi Comisia Europeană s-au înţeles asupra necesităţii unui acord interimar cu Rusia pentru a trece cu bine iarna care va debuta în curând. Acest acord va conţine garanţii pentru Gazprom, astfel încât gigantul rus să fie sigur că îşi recuperează banii.

Reuters relatează că Gunter Oettinger, comisarul pentru energie, va media discuţiile de astăzi dintre miniştrii energiei Yuri Prodan şi Alexander Novak. "Mai sunt detalii de pus la punct. Continuăm discuţiile pe baze bilaterale", a spus Marlene Holzner, purtătorul de cuvânt al comisarului Oettinger. Ea a precizat că aceste discuţii se concentrează pe preţurile şi cantităţile necesare Ucrainei în această iarnă.

Preşedintele ucrainean Poroshenko, care s-a întâlnit cu Putin vineri, a spus că au ajuns la o înţelegere privind preţul de livrare până la 31 martie. Potrivit lui Poroshenko, acesta va fi de 385 dolari pe mia de metri cubi.

Cancelarul german, Angela Merkel, a declarat, citată de AFP, că aliaţii Ucrainei trebuie să ajute această ţară să plătească restanţele la gazele livrate de Rusia. Premierul slovac, Robert Fico, s-a opus oferirii de asistenţă financiară Ucrainei în acest scop.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Slavul (chiar dobitoc nazist fiind) tot de la SLAV primeste o mina intinsa de ajutor (normal) si nu de la licuriciul (idiot nazist) de peste ocean, de unde vin numai promisiunile, "sustinerile" pompoase, si belele!

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9771
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6005
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2179
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9460
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.4406

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb