Alstom semnează un contract pentru livrarea a 30 de locomotive electrice Traxx în Slovenia

S.B.
Companii / 21 martie

Alstom semnează un contract pentru livrarea a 30 de locomotive electrice Traxx în Slovenia

Alstom şi S® - Tovorni promet (Căile Ferate Slovene - Transport de marfă) au semnat un contract pentru livrarea a 30 de locomotive electrice multisistem Traxx Universal cu patru axe, în valoare de peste 150 de milioane de euro, conform unui comunicat al companiei, remis redacţiei.

Potrivit sursei citate, locomotivele vor fi utilizate pentru transportul de marfă în Slovenia, Germania, Austria, Cehia, Slovacia, Ungaria, Croaţia şi Serbia.

"Locomotivele electrice de ultimă generaţie de la Alstom vor contribui semnificativ la tranziţia ţării către mobilitatea sustenabilă. Noile locomotive vor impulsiona operaţiunile de transport de marfă din Slovenia datorită eficienţei energetice şi faptului că sunt uşor de întreţinut. Această comandă consolidează prezenţa Alstom în Europa Centrală şi de Est", a declarat Frederique Kalb, director general Alstom pentru Europa Centrală şi de Est.

Locomotivele vor fi echipate cu sistemul ERTMS de ultimă generaţie, Onvia Cab, pentru eficienţă optimă şi un nivel ridicat de siguranţă şi securitate, asigurând în acelaşi timp interoperabilitatea deplină. Locomotivele sunt concepute pentru operaţiuni transfrontaliere de transport de marfă în Europa Centrală şi de Est. Locomotivele Traxx care urmează să fie livrate Căilor Ferate Slovene sunt concepute pentru a transporta trenuri foarte grele în combinaţie cu flota existentă de locomotive a Căilor Ferate Slovene.

Locomotivele Traxx Universal oferă un design flexibil bazat pe o abordare robustă, cu platformă modulară, compatibilă cu numeroase utilizări (transport de marfă şi de călători într-o singură ţară sau în mai multe ţări) şi disponibilă în diverse configuraţii (AC, DC şi multi-sistem). Acest produs oferă performanţe operaţionale şi fiabilitate sporite, cu o eficienţă energetică mai mare şi intervale de întreţinere extinse, pentru o disponibilitate optimizată.

Din 2000, peste 6.000 de locomotive Alstom au fost comandate şi utilizate în multe ţări europene, precum şi în Asia, America de Nord şi Africa. Alstom este, de asemenea, principalul furnizor de servicii de mentenanţă pentru locomotive, având în întreţinere peste 2.450 de locomotive în întreaga lume, inclusiv aproape 600 de locomotive Traxx. În calitate de lider mondial în tehnologia ETCS la bord, Alstom a furnizat 70% din trenurile echipate cu ERTMS din Europa şi a instalat peste 25.000 de unităţi de bord pe mai mult de 200 de tipuri de vehicule din întreaga lume.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3806
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3588
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8128
Gram de aur (XAU)Gram de aur465.3330

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb