AP: Statele Unite şi China vor obţine cele mai multe medalii la JO

O.D.
Sport / 17 aprilie

Statele Unite şi China sunt aşteptate să termine pe locurile 1 şi 2 în clasamentul pe naţiuni la Jocurile Olimpice de la Paris, care vor începe peste 100 de zile, relatează AP.

România se estmează că ar urma să ocupe locul 25, cu zece medalii: două de aur, trei de argint şi cinci de bronz.

Aceste previziuni sunt facute de către Nielsen's Gracenote Sports, care furnizează analize statistice pentru ligile sportive din întreaga lume. De asemenea, aceasta urmăreşte principalele competiţii care implică sporturi olimpice înainte de Jocurile Olimpice.

Ar fi a opta oară consecutiv când Statele Unite câştigă cele mai multe medalii la JO de vară. În 1992, la Barcelona, aşa-numita echipă unificată a fost cea care a obţinut cel mai mare număr de medalii. Acei sportivi proveneau din fosta Uniune Sovietică, care tocmai se destrămase ca stat suveran.

Ultima dată când Statele Unite nu au fost în fruntea numărului clasamentului pe medalii de aur la Jocurile Olimpice de vară a fost la JO din 2008 de la Beijing, unde China a investit masiv şi a obţinut rezultate.

Următoarele clasate în topul general şi în cel al medaliilor de aur sunt: Marea Britanie (66-13), Franţa (55-28), Australia (50-13), Japonia (49-13), Italia (47-12), Ţările de Jos (38-18), Germania (36-9), Coreea de Sud (24-9). Următoarele 10 sunt: Canada (22-6), Spania (20-5), Ungaria (19-5), Brazilia (18-9), Turcia (13-4), Etiopia (13-3), Uzbekistan (13-3), Ucraina (13-3), Georgia (12-3) şi Danemarca (11-5).