BURSELE LUMII Optimism pe pieţele acţiunilor

A.V.
Ziarul BURSA #Internaţional #Jurnal Bursier / 24 decembrie 2021

Optimism pe pieţele acţiunilor

Bursele din Europa au crescut ieri, investitorii considerând că varianta Omicron a coronavirusului nu va produce în economie efecte grave cum arătau estimările iniţiale.

London Stock Exchange

- În contextul dat, titlurile International Airlines Group SA (IAG), deţinătorul companiei aeriene British Airways, s-au apreciat cu 3,9%, la 146,54 pence la ora locală 14.12, cele ale companiei aeriene maghiare low-cost Wizz Air Holdings Plc - cu 4,1%, la 4.404 pence.

- Indicele FTSE 100 a crescut cu 0,3%, la 7.359,69 puncte la ora 14.15.

Euronext Paris

- Acţiunile producătorului auto francez Renault SA au câştigat 2%, ajungând la 29,76 euro la ora 15.01. Constructorul de autovehicule comerciale uşoare Renault Brilliance Jinbei Automotive, o societate mixtă din China la care Renault deţine 49% din acţiuni, a încetat să îşi mai plătească salariaţii şi se îndreaptă spre restructurare, ceea ce reprezintă un nou eşec pentru grupul francez pe cea mai mare piaţă auto din lume.

- Indicele CAC 40 a urcat cu 0,5%, la 7.086,21 puncte la ora 15.04.

Deutsche Börse

- Acţiunile Continental AG au crescut cu 2,5%, la 93,84 euro la ora 15.04. Compania ar putea ajunge anul acesta la limita superioară a marjei sale de profit, după ce producţia de vehicule s-a redresat în trimestrul al patrulea, a afirmat directorul general Nikolai Setzer, citat de publicaţia germană WirtschaftsWoche. Pentru 2021, al doilea mare producător european de componente auto şi anvelope se aşteaptă la o marjă a profitului ajustat între 5,2% şi 5,6%.

- Indicele DAX a crescut cu 0,7%, la 15.699,30 puncte la ora 15.25.

New York Stock Exchange

Pieţele din SUA au crescut ieri dimineaţă, încurajate de datele solide privind economia americană.

- Titlurile lanţului de magazine Macy's Inc. s-au apreciat cu 0,5%, la 24,99 dolari la ora locală 09.52. Încrederea americanilor în economia SUA s-a îmbunătăţit în decembrie, sugerând că expansiunea economică va continua în 2022, în pofida unei reapariţii a infecţiilor cu Covid-19 şi a unor stimulente fiscale reduse.

- Acţiunile AT&T Inc., cea mai mare companie de telecomunicaţii din SUA, au înregistrat un avans de 0,7%, la 24,94 dolari la ora 09.53. Comisia Europeană i-a acordat grupului Discovery aprobarea antitrust necondiţionată pentru propunerea acestuia de achiziţie a activelor WarnerMedia de la AT&T.

- Indicele Dow Jones Industrial Average a urcat cu 0,6%, la 35.955,12 puncte la ora 09.54, S&P 500 - cu 0,5%, la 4.719,36 puncte.

Nasdaq

- Acţiunile operatorului de transport aerian irlandez low-cost Ryanair Plc au crescut cu 1,4%, la 105,20 dolari la ora 09.54, deşi compania şi-a dublat miercuri estimarea de pierdere pentru acest an şi a redus cu 33% previziunile privind traficul de pasageri din ianuarie, din cauza noilor restricţii legate de varianta Omicron.

- Titlurile producătorului de maşini electrice Tesla Inc. au coborât cu 0,07%, la 1.008,21 dolari la ora 09.56. Autorităţile americane de reglementare în materie de siguranţă auto au anunţat miercuri că au deschis o investigaţie oficială privind siguranţa a 580.000 de vehicule Tesla vândute din 2017, din cauza deciziei producătorului auto de a oferi funcţia de jocuri video pe ecranele tactile centrale ale acestora.

- Acţiunile Intel Corp. au câştigat 0,8%, ajugând la 51,38 dolari la ora 09.57. Intel vrea să îşi extindă capacităţile din întreaga lume prin adăugarea de noi facilităţi în Franţa şi Italia, precum şi a unui important centru de producţie în Germania, spun surse citate de Bloomberg.

- Indicele Nasdaq Composite a urcat cu 0,3%, la 15.569,55 puncte la ora 09.58.

Tokyo Stock Exchange

Bursele din Asia au crescut ieri, după ce, miercuri, SUA au publicat date pozitive privind dinamica economiei.

- În contextul dat, titlurile companiei aeriene nipone ANA Holdings Inc. au urcat cu 2,3%, la 2.394 yeni, cele ale rivalei Japan Airlines Co. - cu 2,1%, la 2.193 yeni.

- Acţiunile Tokyu Fudosan Holdings Corp. au înregistrat un avans de 4,4%, la 640 yeni, după ce dezvoltatorul imobiliar a decis să înstrăineze lanţul de magazine Tokyu Hands.

- Titlurile Eisai Co., producător de medicamente, s-au depreciat cu 9,1%, la 6.477 yeni. O comisie guvernamentală din Japonia a informat că rezultatele inconsecvente ale unui studiu au făcut dificilă determinarea eficacităţii unui tratament pentru Alzheimer, dezvoltat de compania japoneză şi Biogen Inc.

- Indicele Nikkei 225 a înregistrat un plus de 0,8%, la 28.798,37 puncte.

Sydney Stock Exchange

- Acţiunile producătorului de aur Newcrest Mining Ltd. au urcat cu 1,1%, la 24,12 dolari australieni, cele ale rivalului

Northern Star Resources Ltd. - cu 0,2%, la 9,39 dolari australieni, ca urmare a avansului cotaţiilor metalului preţios.

- Titlurile producătorului de lactate Bega Cheese Ltd. au înregistrat un minus de 10,3%, la 5,04 dolari australieni. Compania a lansat un avertisment de profit, din cauza concurenţei de pe plan intern.

- Indicele S&P/ASX 200 a crescut cu 0,3%, la 7.387,60 puncte.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5061
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3426
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7999
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.7054

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb