Criza economică a provocat prima scădere a vânzărilor anuale ale Microsoft

F. A.
Companii #IT / 24 iulie 2009

Grupul american Microsoft Corp, cel mai mare producător mondial de programe software, a anunţat aseară că în perioada iunie 2008 - iunie 2009 a înregistrat prima scădere anuală a vânzărilor din istoria de 34 de ani a companiei, informează AFP.

În exerciţiul contabil 2009, profitul Microsoft a scăzut cu 18 procente, până la 14,569 miliarde de dolari, în timp ce vânzările au scăzut cu trei procente, până la 58,437 miliarde de dolari.

Scăderea fost şi mai semnificativă în cazul trimestrului aprilie - iunie 2009, când profitul net a scăzut cu 29 de procente, până la 3,05 miliarde de dolari, în timp ce vânzările au scăzut cu 17 procente, până la 13,10 miliarde de dolari.

"Afacerile noastre au continuat să sufere de pe urma scăderii pieţei mondiale de PC-uri şi servere", a recunoscut directorul financiar al Microsoft, Chris Liddell.

Pieţele financiare au reacţionat imediat, acţiunile Microsoft pierzând 8,10% din valoare, până la 23,49 dolari pe acţiune, în cursul schimburilor electronice de după închiderea Bursei de la New York.

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9766
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5831
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2229
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9245
Gram de aur (XAU)Gram de aur427.6549

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb