De ce independenţa energetică a Ţărilor Baltice este încă foarte departe

CĂLIN RECHEA
Internaţional / 10 februarie

CĂLIN RECHEA

O ceremonie recentă de la Vilnius, cu participarea preşedintelui Comisiei Europene, a marcat momentul decuplării Ţărilor Baltice de la reţeaua electrică a Rusiei şi conectarea la reţeaua electrică europeană.

Ursula von der Leyen a declarat că "tăiem ultimele legături cu Rusia, suntem în fine eliberaţi de ameninţări şi de şantaj", iar preşedintele Lituaniei, Gitanas Nauseda, a subliniat că "am ajuns la o independenţă energetică totală".

Datele oficiale de la Eurelectric arată cu totul altceva, mai ales în ceea ce priveşte Lituania. În ultimii 7 ani importurile lunare medii nete au fost de circa 673 GWh. În cele 85 de luni ale intervalului ianuarie 2018 - ianuarie 2025, pentru care sunt disponibile datele, Lituania a înregistrat zero luni de exporturi nete, ceea ce indică o dependenţă externă masivă (vezi graficul).

De ce independenţa energetică a Ţărilor Baltice este încă foarte departe

Creşterea dependenţei de importurile de electricitate s-a observat şi în cazul Estoniei, în condiţiile în care importurile medii lunare nete pentru întreaga perioadă au fost de circa 165 GWh şi de 261 GWh în intervalul ianuarie 2023 - ianuarie 2025. Au fost 14 luni de exporturi nete pentru întreaga perioadă, însă acestea sunt concentrate în 2018.

La nivelul Letoniei, importurile lunare medii nete au fost de 113 GWh pentru întreaga perioadă şi de 76 GWh din ianuarie 2013.

Singura centrală nucleară din Ţările Baltice, cea de la Ignalina din Lituania, a fost închisă ca urmare a condiţiilor impuse în acordul de aderare la Uniunea Europeană.

Înainte de închiderea celor două reactoare, în decembrie 2004 şi decembrie 2009, centrala Ignalina acoperea circa 70% din cererea de electricitate a Lituaniei.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. Este vorba de independenta energetica totala fata de imperiul raului - sovietic si/sau rus - pe care dvs il slujiti cu devotament, nu de o autarhie energetica nationala, la care de altfel sunt convins ca balticii vor ajunge, daca sunt lasati in pace. Iar faptul ca Lituania si-a inchis o centrala nucleara veche, de tip Cernobil, este ultracompensat de uriasul salt inainte al tarii, dupa aderarea la UE si abandonarea sclaviei ""lumii ruse", atat de apreciata de cei ca dvs.

    1. Logica este imbatabaila. Independenta dependenta de altii este buna. Acum este redefinita si independenta?

    Chay Bowes ziarist irlandez declara ;

    UE ca forta economica si politica se prabuseste in primul rand 

    din cauza sprijinirii Ucrainei,care nu a fost si nu va fi membra UE. 

    Adevarul amar este ca UE nu apara bunastarea tarilor europene.

    Adica in ce consta succesul politicilor EU in problema asta :au fortat inchiderea centralei lituaniene care a fostat tara sa stea conectata la reteaua rusa in cei 3 ani de sanctiuni drastice! Tot asa, a fostat inchiderea centralelor romanesti inainte de ap avea necesar echivalent asigurat, plus ca anul trecut au pompat gaz in depozite UKR numai ca acestea sa fie bombardate! Se felicita singuri pt ruina pe care au impus o Europei!

    Ce de postaci alaturi de autorul articolului , caruia ii pute Europa occidentala.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5795
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1868
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9317
Gram de aur (XAU)Gram de aur433.5050

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb