Efectivele de bovine au scăzut cu 3,3% pe total şi cu 2,5% la efectivul matcă la 1 iunie anul curent, faţă de aceeaşi dată a anului 2016, potrivit unui comunicat de presă publicat pe site-ul Institutului Naţional de Statistică (INS).
Astfel, efectivele de bovine însumau peste 2,01 milioane, fiind în scădere cu 68.949, iar efectivul matcă era de 1,28 milioane, în depreciere cu 33.267.
În document se arată: "Analizând distribuţia efectivelor de bovine la 1 iunie 2017 pe regiuni de dezvoltare, comparativ cu 1 iunie 2016, se constată că ponderea acestora s-a menţinut aproximativ constantă, cu uşoare creşteri în regiunile Nord-Vest (+0,4 puncte procentuale), Vest (+0,4 pp) şi Centru (+0,1 pp) şi uşoare scăderi în regiunile Nord-Est (-0,3 pp), Sud-Est (-0,2 pp), Sud-Muntenia (-0,2 pp) şi Sud-Vest Oltenia (-0,2 pp)".
Bovinele reprezintă totalitatea animalelor din speciile Bos taurus şi Bubalus bubalis precum şi hibrizi ca Beefalo, de reproducţie, de muncă şi din îngrăşătorii indiferent de sex, vârstă şi destinaţia economică, iar efectivul matcă - totalitatea femelelor, pentru reproducţie (vaci pentru lapte, bivoliţe şi juninci pentru reproducţie), conform sursei citate.