Euro U21: Spania - Anglia, finala turneului

O.D.
Sport / 6 iulie 2023

Echipa naţională U21 a Spaniei a învins, miercuri seara, pe stadionul Steaua, scor 5-1, echipa naţională U21 a Ucrainei, în a doua semifinală a Campionatului European U21 şi s-a calificat în finala competiţiei, unde va întâlni Anglia.

La Bucureşti, pe stadionul Steaua, Ucraina a deschis scorul în înfruntarea cu Spania. A fost o fază a lui Mudryk, care i-a pasat lui Bondarenko şi acesta a înscris, în minutul 13. Ucrainenii nu au apucat să se bucure prea mult de avantaj, pentru că Abel Ruiz a adus egalarea pentru iberici, în minutul 17,

A urmat golul lui Oihan Sancet, din minutul 24, şi spaniolii treceau la conducerea jocului. Elevii lui Santi Denia au rezolvat problema învingătoarei în repriza secundă. Antonio Blanco a făcut 3-1 în minutul 54, iar nou intratul Aimar Oroz a marcat pentru 4-1 cu un gol superb, din afara careului. Sergio Gomez a stabilit scorul final în minutul 78.

Finala dintre Anglia şi Spania se dispută sâmbătă, pe Adjarabet Arena, din Batumi, de la ora 19:00.