Finlanda închide ultima termocentrală pe cărbune care mai produce energie electrică şi termică

S.B.
Internaţional / 1 aprilie

Finlanda închide ultima termocentrală pe cărbune care mai produce energie electrică şi termică

Ultima termocentrală pe cărbune care mai produce energie electrică şi termică în Finlanda va fi închisă permanent marţi, ceea ce va permite grupului de utilităţi Helen să îşi reducă emisiile şi să pună capăt majorării costurilor la energie pentru clienţii săi, a declarat directorul general Olli Sirkka, potrivit news.ro.

Capacităţile regenerabile ale Finlandei au crescut rapid în ultimii ani, ceea cea dus la o prăbuşire a utilizării cărbunelui, după ce precedentul guvern a adoptat, în 2019, o lege care interzice cărbunele din 2029.

"Desigur că nu putem spune că niciun singur gram de cărbune nu va mai fi ars vreodată în Finlanda, pentru că sunt diferite soluţii care sunt adoptate în situaţii de criză, dar asta este cu adevărat ultima termocentrală pe cărbune din Finlanda care mai este în producţie zilnică", a declarat Olli Sirkka.

Pentru a înlocui producţia anuală de 175 de MW de energie electrică şi 300 MW de energie termică realizată de termocentrala pe cărbune de la Salmisaari, grupul de utilităţi Helen va utiliza electricitate, căldura reziduală şi pompe de căldura şi va continua să ardă peleţi şi aşchii de lemn.

"Pe termen lung, intenţionăm să eliminăm orice ardere", a spus Sirkka, adăugând că, până în 2030, firma pe care o conduce intenţionează să reducă emisiile la 5% din nivelul la care erau în 1990, şi să elimine orice ardere până în 2040.

Compania de utilităţi Helen, care este deţinută de municipalitatea din Helsinki, este ultimul producător de electricitate din Finlanda care încetează să mai utilizeze cărbune, pentru că până acum nu a fost disponibilă o cantitate suficientă de energie curată care să acopere nevoile oraşului, a precizat Sirkka. Potrivit acestuia, în zilele friguroase, termoficarea oraşului Helsinki consumă până la 20% din producţia totală de electricitate a ţării.

"Este necesar să recunoaştem că tranziţia curată nu este ieftină. Este într-adevăr o alegere pe bază de valoare, şi este una pe care am făcut-o atât ca societate cât şi la nivelul firmei Helen", a spus Sirkka. Acesta a adăugat că, în pofida tranziţiei verzi, Finlanda are a treia cea mai ieftină electricitate din Europa, după Suedia şi Norvegia, iar Helen se aşteaptă ca preţul mediu pentru energia termică livrată clienţilor să scadă cu 5,8%, în medie, în acest an.

Închiderea ultimei centrale pe cărbune va permite Helen să reducă emisiile de CO2 cu 50% comparativ cu nivelul de anul trecut în timp ce emisiile totale ale Finlandei vor scădea cu aproape 2%.

ONG-ul de mediu Beyond Fossil Fuels a subliniat însă că renunţarea Finlandei la cărbune este "aproape completă", în condiţiile în care mai există alte două mici centrale în alte părţi ale Finlandei care mai utilizează anumite cantităţi de cărbune în producţia lor iar o a treia termocentrală este plasată în rezerva strategică, pentru a fi utilizată în situaţii de urgenţă sau în momentele de vârf de consum.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Dar Germania si Polonia au redeschis minele de lignit/carbune,

    cu centralele aferente,ca sa faca de ciuda energiei ieftine rusesti,

    in extazul verzilor/comunistilor occidentali. 

    Finlandezii nu au auzit ca fara combustibili fosili poluanti "ieftini" si de la mujici nu poti sa ai energie "in banda ieftina":-)...La "iernile" din Romania (ca durata si temperaturi), finlandezilor le-ar fi suficiente saunele:-)

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6059
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2114
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9635
Gram de aur (XAU)Gram de aur463.3913

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb