Germania şi-a dublat numărul de start-up-uri de un miliard de dolari din 2020 până în prezent

B.G.
Miscellanea / 7 martie

Germania şi-a dublat numărul de start-up-uri de un miliard de dolari din 2020 până în prezent

Numărul start-up-urilor din Germania care au o evaluare de peste un miliard de dolari s-a dublat în ultimii cinci ani, conform datelor publicate de Asociaţia Start-up-urilor Germane, informează DPA.

La sfârşitul anului 2019, în Germania, cea mai puternică economie din Europa, existau 11 companii cu o capitalizare de piaţă mai mare de un miliard de dolari, potrivit informaţiilor consultate de DPA.

Până la finalul lui 2024, numărul acestor companii, cunoscute sub numele de "unicorni', a crescut la 28, după ce, în 2023, Germania înregistrase un vârf de 34 de unicorni.

Printre cele mai valoroase start-up-uri germane din prezent se numără operatorul de transport cu autobuze pe distanţe lungi Flix, platforma de traduceri bazată pe Inteligenţă Artificială DeepL, brokerul digital Trade Republic, firma de tehnologie în domeniul apărării Helsing, dezvoltatorul de software Celonis şi banca online N26.

În ultima perioadă, investitorii şi-au orientat fondurile către start-up-urile care se axează pe Inteligenţa Artificială şi sectorul apărării.

"Evoluţia numărului de unicorni este susţinută de progresul rapid în domenii tehnologice precum AI şi cloud computing', a declarat Hendrik Brandis, cofondator al firmei de capital de risc Earlybird. "În urmă cu câţiva ani, părea imposibil să devii unicorn în doar cinci ani', a completat Brandis.

În timpul pandemiei de COVID-19, start-up-urile au profitat de avansul digitalizării şi de dobânzile scăzute. Între timp, contextul economic s-a schimbat: ratele dobânzilor au crescut, iar multe companii s-au confruntat cu probleme financiare.

Unele start-up-uri au fost nevoite să reducă personalul, iar altele, precum producătorul de avioane electrice Lilium, au solicitat intrarea în insolvenţă.

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5295
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2969
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8826
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.1929

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb