Petrolexportimport Bucureşti a trecut pe profit

Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 16 noiembrie 2012

Afacerile traderului de produse petroliere Petrolexportimport Bucureşti (PEI) au scăzut cu 30% în primele nouă luni, la 263,4 milioane lei (59 milioane euro), dar compania a trecut pe profit, cu un câştig de 1,33 milioane lei, faţă de pierderi de 164.000 de lei în aceeaşi perioadă a anului trecut. În prima jumătate a anului trecut, compania a avut afaceri de 375,95 milioane lei.

Veniturile au coborât în primele nouă luni din acest an cu 29,6%, la 269,34 milioane lei, iar cheltuielile uşor mai mult, cu 29,9%, la 268,01 milioane lei.

Compania este controlată de firma Laird Resources, înregistrată în Insulele Virgine Britanice. Firma era deţinută de omul de afaceri Ovidiu Popescu, decedat în iulie 2011. Laird Resources a cumpărat în 1999 de la fostul Fond al Proprietăţii de Stat 51% din acţiunile Petrolexportimport, apoi şi-a majorat participaţia la 76,7%.

Petrolexportimport a fost înfiinţată în 1948 şi înainte de 1989 era principala companie prin intermediul căreia se desfăşurau afacerile cu petrol ale României.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7543
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2911
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0152
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.9253

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb