Casa Albă trebuie să desemneze un "preşedinte de rezervă" în timpul discursului lui Donald Trump în Congres

M.B.
Internaţional / 4 martie

Casa Albă trebuie să desemneze un "preşedinte de rezervă" în timpul discursului lui Donald Trump în Congres

Discursul de marţi seară al preşedintelui Donald Trump în faţa membrilor ambelor Camere ale Congresului se va desfăşura în prezenţa întregii linii de succesiune prezidenţială, cu o excepţie notabilă, transmite CBS News. În fiecare an, un membru al Cabinetului este ales drept "preşedinte de rezervă" şi nu participă la eveniment, pentru a asigura continuitatea conducerii în cazul unui eveniment catastrofal.

Acest "supravieţuitor desemnat" este numele informal al persoanei care lipseşte de la şedinţa comună a Congresului şi care ar trebui să preia funcţia prezidenţială dacă ar apărea o situaţie de criză. Practica, considerată o măsură de precauţie, datează din perioada Războiului Rece şi a fost oficializată în 1981.

Potrivit Legii privind succesiunea prezidenţială din 1947, primul în linia de succesiune este vicepreşedintele JD Vance, urmat de preşedintele Camerei Reprezentanţilor, Mike Johnson, şi de senatorul pro tempore Chuck Grassley. Pe locul patru se află secretarul de stat Marco Rubio, iar pe locul cinci, secretarul trezoreriei, Scott Bessent. Lista continuă cu restul membrilor Cabinetului, în ordinea în care departamentele lor au fost create, secretarul securităţii interne, Kristi Noem, fiind pe locul 18, potrivit aceleiaşi surse.

Pentru că toţi aceşti oficiali sunt prezenţi la şedinţa Congresului, este desemnat un "preşedinte de rezervă" care să rămână într-o locaţie securizată.

Spre deosebire de linia de succesiune, "supravieţuitorul desemnat" nu este stabilit prin Constituţie, iar selecţia sa este un proces secret. Persoana desemnată trebuie să fie cetăţean american născut pe teritoriul SUA şi să aibă cel puţin 35 de ani. De-a lungul timpului, mai mulţi membri ai Cabinetului nu au fost eligibili, cum ar fi foştii secretari de stat Madeleine Albright, născută în Cehoslovacia, şi Henry Kissinger, născut în Germania.

Fostul secretar pentru sănătate şi servicii sociale Donna Shalala, desemnată "supravieţuitor" de preşedintele Bill Clinton în 1996, a declarat că i s-a prezentat camera de comandă a Casei Albe, iar personalul i-a explicat responsabilităţile pe care le-ar avea în caz de necesitate.

Persoana aleasă este dusă într-o locaţie securizată, însoţită de Secret Service şi de personal militar, fiind pregătită să preia funcţia prezidenţială dacă este nevoie.

Fostul secretar al agriculturii Dan Glickman, care a fost desemnat în această poziţie, a povestit că a fost dus în apartamentul fiicei sale din New York, unde un ofiţer militar transporta ceea ce părea a fi valiza nucleară.

"Nu am primit instrucţiuni specifice despre ce să fac dacă scenariul apocaliptic s-ar fi întâmplat. Tot ce ştiam era că, dacă ar fi fost nevoie, aş fi avut acces la ofiţerul care ţinea servieta nucleară şi aş fi putut declanşa un răspuns militar", a declarat Glickman.

Donna Shalala, la rândul său, a spus că a rămas la Casa Albă în timpul discursului şi a comandat pizza pentru echipa sa.

De obicei, această funcţie este atribuită unui membru al Cabinetului, deşi secretarii de stat, de la apărare şi trezorerie nu au fost niciodată selectaţi. În 2021, din cauza pandemiei de COVID-19, nu a fost desemnat un "supravieţuitor desemnat", întrucât numărul participanţilor la Congres a fost limitat.

Ultimii oficiali care au îndeplinit acest rol au fost:

2024: Miguel Cardona, secretarul educaţiei

2023: Marty Walsh, secretarul muncii

2022: Gina Raimondo, secretarul comerţului

2020: David Bernhardt, secretarul de interne

2019: Rick Perry, secretarul energiei

Tradiţia continuă şi în acest an, iar numele "supravieţuitorului desemnat" va fi anunţat înainte de discurs sau chiar în timpul acestuia.

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. ca in filme

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    gol gol in capul gol de rezerva nu-i usor

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Forumul investitorilor 2025
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9769
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7331
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3090
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0235
Gram de aur (XAU)Gram de aur443.5114

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb