Uniunea Europeană a exportat bulbi de flori în valoare de 98,9 milioane de euro, conform datelor Eurostat, de la care relatăm următoarele informaţii. Această tendinţă reflectă interesul crescut al florariilor, retailerilor şi consumatorilor, pe măsură ce temperaturile mai ridicate şi zilele mai lungi contribuie la dezvoltarea pieţei de export.
În contrast cu exporturile, importurile de astfel de bulbi au fost mult mai mici, de doar 4,7 milioane de euro. O mare parte din exporturi provin din Olanda, care continuă să fie principalul exportator al Uniunii Europene, cu o valoare a exporturilor de 82 milioane de euro, adică 83% din totalul exporturilor UE, potrivit sursei menţionate.
Alte ţări din UE care au contribuit semnificativ la exporturile de bulbi sunt Polonia (9%), Belgia (4%), Germania (1%) şi Danemarca (1%).
În ceea ce priveşte importurile, Elveţia se află în fruntea listei, având o valoare de 39,4 milioane de euro, ceea ce reprezintă 40% din totalul importurilor din UE. Alte pieţe cheie pentru exporturile UE de bulbi de flori includ Regatul Unit (15%), Norvegia (10%), Kârgâzstan (7%) şi Ucraina (6%).
Pe lângă exportul de bulbi de flori, Uniunea Europeană a exportat şi alte tipuri de bulbi de plante, tuberculi şi rădăcini, în valoare de 30,1 milioane de euro, cu Olanda din nou în frunte, având o cotă de 59% din exporturile totale în această categorie, precizează Eurostat.
Opinia Cititorului