Declin major pentru vânzările "Nokia"

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 30 octombrie 2013

Producătorul finlandez de telefoane mobile "Nokia" Oyj a raportat, pentru trimestrul al treilea din anul curent, pierderi nete de 91 de milioane de euro (125 milioane de dolari), pe fondul unui declin major al vânzărilor. Rezultatul negativ de anul acesta este, însă, mult mai mic decât cel din trimestrul al treilea din 2012, care însuma 969 milioane de euro. Scăderea pierderilor s-a datorat reducerii personalului companiei şi închiderii unor fabrici.

Analiştii anticipau pierderi de 171,5 milioane de euro.

Vânzările "Nokia" s-au diminuat cu 22% în perioada de raportare, la 5,66 miliarde euro, comparativ cu 5,87 miliarde euro, cât estimau analiştii.

Compania a livrat 8,8 milioane de smartphone-uri Lumia în trimestrul al treilea, comparativ cu 3 milioane în anul anterior.

"Nokia" urmează să-şi concentreze activităţile pe echipamente de reţele fără fir, după vânzarea diviziei sale de telefoane mobile către "Microsoft" Corp. din SUA.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9773
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7543
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2911
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0152
Gram de aur (XAU)Gram de aur447.9253

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

ccib.ro
aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb