Guvernul elveţian susţine măsurile băncii centrale pentru slăbirea francului

V.R.
Ziarul BURSA #Jurnal de criză / 2 iulie 2015

Guvernul elveţian sprijină eforturile băncii centrale a ţării (SNB) pentru slăbirea francului "puternic supraevaluat", care pare că va ţine creşterea economiei naţionale la un nivel slab în trimestrele viitoare, dar nu va genera o criză.

Săptămâna aceasta, SNB a confirmat în mod public faptul că a intervenit pentru deprecierea francului.

În aceste condiţii, guvernul elveţian a precizat: "Cererea internă stabilă şi aşteptata redresare a exporturilor zonei euro ar trebui să prevină intrarea într-o criză, dar există riscuri semnificative la adresa economiei, pe fondul viitorului incert al Greciei".

Amintim că, luni, Banca Naţională a Elveţiei a intervenit pe pieţele valutare, încercând să oprească aprecierea francului, după ce Grecia a anunţat impunerea unor restricţii asupra mişcărilor de capital şi închiderea băncilor. Preşedintele Băncii Elveţiei, Thomas Jordan, a confirmat măsura, dar nu a dat detalii despre nivelul intervenţiei.

Banca Elveţiei se confruntă cu efectele francului puternic după ce, la data de 15 ianuarie 2015, a eliminat pragul de 1,20 unităţi pentru un euro. Eliminarea pragului a dus la aprecierea francului cu 13% în raport cu euro, ceea ce a creat probleme pentru exportatorii elveţieni.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

01 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9770
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5998
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2151
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9509
Gram de aur (XAU)Gram de aur463.2781

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb