Guvernul israelian ordonă oficialilor să boicoteze jurnalul de stânga Haaretz

R.S.
Internaţional / 25 noiembrie 2024

Guvernul israelian ordonă oficialilor să boicoteze jurnalul de stânga Haaretz

Guvernul Israelului pedepseşte principalul ziar de stânga al ţării, Haaretz, ordonând boicotarea publicaţiei de către oficialii guvernamentali sau de către orice persoană care lucrează pentru un organism finanţat de guvern şi stoparea oricărei publicităţi guvernamentale în paginile sau pe site-ul său, relatează The Guardian.

Într-un comunicat dat publicităţii duminică, biroul lui Shlomo Karhi, ministrul comunicaţiilor, a precizat că propunerea sa împotriva Haaretz a fost aprobată în unanimitate de ceilalţi miniştri.

"Nu vom permite o realitate în care editorul unui ziar oficial din statul Israel va solicita impunerea de sancţiuni împotriva acestuia şi va sprijini duşmanii statului în mijlocul unui război şi va fi finanţat de acesta", se arată în comunicat. "Susţinem o presă liberă şi libertatea de exprimare, dar şi libertatea guvernului de a decide să nu finanţeze incitarea împotriva statului Israel", scrie The Guardian.

Haaretz, care este cel mai vechi ziar din Israel şi respectat pe plan internaţional pentru relatările şi analizele sale, a fost un critic feroce al prim-ministrului Benjamin Netanyahu şi al actualului său guvern de coaliţie, cel mai de dreapta din istoria ţării.

Cotidianul a publicat o serie de investigaţii privind nereguli sau abuzuri comise de înalţi funcţionari şi de forţele armate şi a fost mult timp în vizorul actualului guvern. De asemenea, a fost un susţinător vocal al campaniei de încetare a focului pentru eliberarea ostaticilor capturaţi de Hamas în octombrie anul trecut şi încă reţinuţi în Gaza.

Într-un comunicat publicat duminică, Haaretz l-a acuzat pe Netanyahu că încearcă să "demonteze democraţia israeliană" şi a declarat că rezoluţia de boicotare a ziarului a fost "oportunistă" şi a fost adoptată de miniştri fără nicio examinare juridică.

"La fel ca prietenii săi Putin, Erdoğan şi Orban, Netanyahu încearcă să reducă la tăcere un ziar critic, independent. Haaretz nu va ceda şi nu se va transforma într-un pamflet guvernamental care publică mesaje aprobate de guvern şi de liderul său", se arată în comunicat.

Pentru a justifica boicotul Haaretz, biroul lui Karhi a subliniat comentariile făcute de Amos Schocken, editorul său, la o conferinţă recentă organizată de ziar la Londra.

Schocken a acuzat guvernul israelian de "impunerea unui regim crud de apartheid asupra populaţiei palestiniene" şi a declarat că acesta "luptă împotriva luptătorilor palestinieni pentru libertate, pe care Israelul îi numeşte terorişti". El şi-a clarificat ulterior afirmaţiile, spunând că nu a vrut să se refere la Hamas.

Haaretz a publicat, de asemenea, un editorial în care se afirmă că "rănirea deliberată a civililor este ilegitimă". "Folosirea violenţei împotriva civililor şi semănarea terorii în rândul acestora pentru a atinge obiective politice sau ideologice reprezintă terorism. Orice organizaţie care susţine uciderea femeilor, copiilor şi bătrânilor este o organizaţie teroristă, iar membrii săi sunt terorişti. Ei cu siguranţă nu sunt "luptători pentru libertate".

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5061
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3426
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7999
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.7054

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb