Preşedintele interimar Ilie Bolojan şi premierul Marcel Ciolacu participă astăzi, la Vatican, la funeraliile de stat ale Sanctităţii Sale Papa Francisc, relatează Agerpres, de la care transmitem următoarele.
În delegaţia oficială a României care va merge la Vatican se află şi ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu.
Sâmbătă va fi zi de doliu naţional în România în memoria Papei Francisc. Premierul Ciolacu a precizat că aceasta este o decizie ce dovedeşte ''respectul profund pentru deschiderea totală şi căldura arătată permanent românilor" de către Papa Francisc.
Suveranul Pontif a decedat luni, la vârsta de 88 de ani, şi va fi înmormântat sâmbătă în Bazilica Santa Maria Maggiore din centrul Romei.
Slujba funerară se va desfăşura începând cu ora 10:00, în Piaţa Sfântul Petru, marcând astfel începutul Novemdialelor (cele 9 zile sfinte) - o veche tradiţie ce are loc la moartea unui Papă ce implică 9 zile de doliu şi liturghii zilnice pentru odihna sufletului Suveranului Pontif.
Mormântul Papei Francisc este realizat din marmură şi va purta o singură inscripţie "Franciscus", adică Francisc în latină, a anunţat Vaticanul.
50 de şefi de stat şi 10 monarhi au confirmat prezenţa la funeralii, printre care se numără preşedintele american Donald Trump, cel ucrainean Volodimir Zelenski şi cel argentinian, Javier Milei, dar şi moştenitorul coroanei britanice, Prinţul William, potrivit Agerpres.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 26.04.2025, 10:47)
Astora le plac înmormântările.
După ce au participat la înmormântarea economiei României și apoi a bugetului, au aranjat îngroparea de vie a democrației, iar acum la papă.
2. Doi sclavi penibili
(mesaj trimis de anonim în data de 26.04.2025, 12:21)
Doi sclavi penibili care, dupa ce au inmormantat democratia romaneasca se duc si se afiseaza la alte inmormantari ...
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 26.04.2025, 15:29)
E bine ca am fost reprezentati si noi, romanii.