JOCURILE OLIMPICE 2016 Handbal feminin: România, învinsă fără drept de apel de Angola

Mina Irina
Sport / 7 august 2016

Naţionala feminină de handbal a României, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, a fost învinsă fără drept de apel de Angola cu scorul de 23-19, ieri, în primul său meci din Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, potrivit unor surse din presă.

Angola, bronz la ultima ediţie a Campionatului Africii, a bătut echipa ţării noastre, pe care a condus-o în mai multe rânduri la cinci goluri.

Angola a început bine meciul şi a condus cu 3-0, România marcând primul său gol abia în minutul 10. România a reuşit să egaleze, 4-4, dar nu a reuşit să preia conducerea, echipa africană fiind cea care a condus ostilităţile şi s-a desprins din nou, la 9-6. La pauză, Angola conducea cu 11-9.

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde s-a apropiat la un gol, 11-12, dar apoi Angola şi-a mărit avansul la cinci goluri, 16-11. Ţara noastră a mai tras speranţe pentru un rezultat bun după ce s-a apropiat la 16-18, dar jucătoarele africane, susţinute din tribune, au marcat două goluri şi scorul a devenit 20-16, pentru ca apoi să crească la cinci goluri, 22-17, meciul încheindu-se cu 23-19, conform aceloraşi surse.