JOCURILE OLIMPICE: Hend Zaza s-a calificat la turneul de tenis la 11 ani

Ziarul BURSA #Sport / 9 martie 2020

Jucătoarea siriană de tenis de masă Hend Zaza, în vârstă de 11 ani, a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, relatează The Guardian. Zaza a câştigat săptămâna trecută turneul de calificare pentru Asia de Vest care s-a desfăşurat în Iordania. Hend Zaza, născută în 2009 şi care ocupă locul 155 în clasamentul ITTF, a învins-o în finală pe libaneza Mariana Sahakian, în vârstă de 42 de ani. Zaza ocupă locul cinci în topul celor mai tineri sportivi participanţi la o ediţie a Jocurilor Olimpice. Ea este cea mai tânără concurentă la JO de după 1968, când la Jocurile Olimpice de iarnă de la Grenoble a concurat la patinaj artistic românca Beatrice Huştiu, la vârsta de 11 ani şi 158 de zile. Până în prezent, niciun sirian nu a participat, la masculin sau la feminin, la competiţia de tenis de masă de la JO.