Noua Zeelandă interzice armele semiautomate

I.I.
Internaţional / 21 martie 2019

Noua Zeelandă interzice armele semiautomate

Noua Zeelandă a reacţionat rapid faţă de carnagiul la două moschei şi a interzis, joi, armele semiautomate şi puşile de asalt, ceea ce a relansat îndemnurile la controlul armelor de foc în Statele Unite, relatează AFP.

În total 50 de credincioşi au fost ucişi prin împuşcare săptămâna trecută de către un adept al supremaţiei albilor australian în două moschei, la Christchurch, cel mai important oraş de pe Insula de Sud, un masacru pe care l-a filmat şi difuzatîn direct pe Facebook.

Poliţia a anunţat că toate victimeel au fost identificate, ceea ce permite o calmare a frustrării familiilor, având în vedere că obiceiul musulman vrea ca morţii să fie îngropaţi cât mai rapid posibil, în general în 24 de ore de la deces.

Premierul Jacinda Ardern a promis imediat după masacru o înăsprire a unei legislaţii care i-a permis atacatorului să cumpere legal arsenalul pe care l-a folosit în atac.

"Toate armele semiautomate foloste în atacul terorist de vineri vor fi interzise în această ţară", a anunţat la mai puţin de o săptămână după masacru şefa Guvernului, detaliind o adevărată panoplie de măsuri care-i concretizează promisiunea.

Încărcătoarele de mare capacitate şi alte dispozitive care permit tiruri mai rapide vor di scoase, de asemenea, în afara legii.

Reforma legislaţiei urmează să fie prezentată în parlament la începutul lui aprilie, însă măsuri provizoriu împiedică orice precipitarea asupra armelor - ceea ce înseamnă că o interdicţie de facto se află deja în vigoare.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
boromir.ro
Mozart
Schlumberger
arsc.ro
domeniileostrov.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Dec. 2024
Euro (EUR)Euro4.9749
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7790
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3324
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0430
Gram de aur (XAU)Gram de aur402.9466

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
petreceriperfecte.ro
novaplus.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb