Rusia a anunţat miercuri că a făcut un nou schimb de prizonieri cu Ucraina, aceste schimburi rămânând una dintre puţinele probleme asupra căreia cele două ţări încă mai cooperează, informează AFP.
Ministerul rus al Apărării a precizat că 150 de militari ai săi, deţinuţi în Ucraina, au fost schimbaţi contra a 150 de prizonieri de război ai celeilalte tabere. Ministerul a adăugat că prizonierii ruşi se află în prezent în Belarus pentru a primi ''asistenţă psihologică şi medicală''.
Schimbul de prizonieri este rezultatul unui ''proces de negocieri'', a mai informat ministerul rus.
La rândul său, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a scris pe Telegram: ''Astăzi este o fi frumoasă pentru noi toţi'', pentru că ''noi aducem (acasă) 150 de apărători ai noştri din captivitatea rusă''. Zelenski nu a menţionat militarii predaţi Moscovei la schimb.
Este vorba de ''soldaţi, sergenţi, ofiţeri'', în cazul unora deţinuţi în Rusia de ''peste doi ani'', a afirmat Volodimir Zelenski.
Rusia şi Ucraina au menţionat amândouă miercuri implicarea Emiratelor Arabe Unite, foarte active în discuţiile asupra schimburilor de prizonieri între cele două ţări. Emiratele mediază de asemenea întoarcerea de copii ucraineni din Rusia în ţara lor.
Rusia şi Ucraina au făcut schimb de sute de prizonieri de la începutul invaziei ruse în februarie 2022 şi fac de asemenea în mod regulat schimb de rămăşiţe ale soldaţilor ucişi în lupte, potrivit AFP.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 05.02.2025, 18:17)
Foarte bine,
poate si viata merita aparat,
nu numai profitul de razboi