Volei: CSM Lugoj a pierdut finala Cupei Challenge

O.D.
Sport / 23 martie 2023

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a pierdut miercuri, la Timişoara, trofeul Challenge Cup, după ce a fost învinsă de formaţia italiană Reale Mutua Fenera Chieri şi în manşa retur din finala competiţiei. CSM Lugoj a jucat în premieră o cupă europeană.

Fenera Chieri a câştigat cu scorul de 3-0, pe seturi 25-21, 25-21, 25-18, după ce în tur s-a impus cu acelaşi scor, pe seturi 25-15, 28-26, 25-17.

Voleibalistele de la CSM Lugoj au fost aplaudate la scenă deschisă de fanii care au umplut sala timişoreană şi care le-au felicitate la final, în pofida ratării trofeului.

Până la ultimul act al Challenge Cup, CSM Lugoj a eliminat echipele Jedinstvo Stara Pazova în semifinale (3-2 şi 3-0), Asterix Avo Beveren în sferturi (3-2 şi 3-1), respectiv pe Kairos Ponta Delgada, în optimi (dublu 3-0).