Volei: Ucraina, Tunisia şi Turcia trec pentru prima oară în istorie de faza grupelor

O.D.
Sport / 1 septembrie 2022

Ucraina, Tunisia şi Turcia au trecut pentru prima oară în istorie de faza grupelor la un Campionat Mondial de volei masculin şi s-au calificat în optimile de finală, după meciurile jucate miercuri la Ljubljana (Slovenia) şi Katowice (Polonia).

Argentina, medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, şi Germania s-au calificat şi ele în optimi de pe locul al treilea din grupe.

Tunisia, în ciuda eşecului suferit în faţa Serbiei, a beneficiat de un punctaveraj mai bun faţă de Canada şi a prins ultimul loc. Ucraina, care a participat la Mondial după excluderea Rusiei, din cauza războiului dintre cele două ţări, a învins Porto Rico şi s-a clasat pe locul secund în Grupa A.

Turcia a ocupat şi ea locul secund în Grupa E, după 3-0 cu Canada, meci în care gigantul Adis Lagumdzija (2,11 m) a reuşit 17 puncte. De remarcat că Slovenia, echipă antrenată de românul Gianni Creţu, va juca în optimi contra Germaniei, pe care a învins-o în grupă cu 3-0.