DIICOT: "Peste 440 000 de comprimate de diazepam, alprazolam şi clonazepam, introduse ilegal în România"

T.B.
Miscellanea / 31 martie 2024

DIICOT: "Peste 440 000 de comprimate de diazepam, alprazolam şi clonazepam, introduse ilegal în România"

Trei persoane din Arad au fost reţinute de procurorii DIICOT pentru trafic de droguri, după ce ar fi determinat un cetăţean străin să introducă în România peste 440.000 comprimate conţinând diazepam, alprazolam şi clonazepam (droguri de risc), care urmau să fie vândute către consumatori din ţara noastră, conform unui comunicat de presă al DIICOT.

Reţinerile vin după ce, în luna februarie, a fost arestat un alt bărbat implicat în acest caz, potrivit sursei.

Conform unui comunicat al DIICOT, inculpaţii au determinat un făptuitor (cetăţean străin) să introducă în România o cantitate de peste 440.000 comprimate conţinând diazepam, alprazolam şi clonazepam (droguri de risc), ce urmau să fie comercializate pe teritoriul ţării.

Alprazolam este un medicament anxiolitic, utilizat pentru tratamentul tulburărilor anxios-depresive, dar şi pentru prevenirea tulburărilor de panică, Diazepam este utilizat pentru tratarea tulburărilor de anxietate, crizele epileptice, insomnii iar Clonazepam este folosit în tratamentul unor forme de epilepsie şi al tulburărilor de panică, informează sursa.

Traficanţii au stabilit modalităţile de intermediere a tranzacţiilor, de plată, transport, precum şi locul de depozitare a drogurilor până la revânzare, potrivit comunicatului.

Sâmbătă, poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Arad, împreună cu procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Arad au efectuat şase percheziţii domiciliare în judeţul Arad, fiind descoperite şi ridicate mai multe comprimate din categoria drogurilor de risc (alprazolam), deţinute ilegal, în scopul comercializării, precum şi alte mijloace de probă, arată datele DIICOT.

Doi dintre inculpaţi au fost arestaţi preventiv şi al treilea a fost plasat în arest la domiciliu, în urma unei decizii a Tribunalului Arad, potrivit comunicatului.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5556
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3084
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8053
Gram de aur (XAU)Gram de aur440.1817

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb
PrevNext
LuMaMiJoViSaDu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930