Erdogan şi Trump discută despre Ucraina, Siria şi cooperarea în domeniul apărării

A.B.
Internaţional / 16 martie

Erdogan şi Trump discută despre Ucraina, Siria şi cooperarea în domeniul apărării

Preşedintele turc Tayyip Erdogan a discutat telefonic cu preşedintele american Donald Trump despre eforturile de a pune capăt războiului dintre Rusia şi Ucraina şi de a restabili stabilitatea în Siria, informează Reuters, care transmite următoarele.

El i-a spus lui Trump că Turcia sprijină "iniţiativele sale decisive şi directe" pentru a pune capăt războiului dintre Rusia şi Ucraina şi că Turcia va continua să lupte pentru o "pace justă şi durabilă".

Erdogan a mai vorbit despre "importanţa contribuţiei comune la ridicarea sancţiunilor asupra Siriei pentru a restabili stabilitatea, a face funcţională noua administraţie şi a sprijini normalizarea", adăugând că acest lucru va permite sirienilor să se întoarcă în ţara lor.

Turcia a solicitat, de asemenea, măsuri din partea Statelor Unite în lupta împotriva terorismului, având în vedere interesele sale, conform comunicatului. În conflictul din Siria împotriva Statului Islamic, Statele Unite colaborează cu o miliţie kurdă siriană, pe care Turcia o consideră un grup terorist. Această abordare a SUA a fost criticată sever de Turcia, care o consideră o trădare a unui aliat NATO, potrivit sursei citate.

Erdogan a subliniat necesitatea de a pune capăt sancţiunilor CAATSA, de a finaliza achiziţia F-16 de către Ankara şi de a reintegra Turcia în programul F-35 pentru a spori cooperarea în industria de apărare între cele două ţări. Achiziţionarea de către Turcia a sistemelor de apărare ruseşti S-400 a dus la impunerea de sancţiuni din partea SUA şi la excluderea sa din programul F-35 în 2019.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Cine s-a fript cu ciorbă suflă și în iaurt cum tot asa face si Erdogan , in relatiile lui cu lumea occidentala ,ba chiar si cu proprii antreprenori ,constructori de imobile cazute la cutremur .Erdogan a devenit cu mult mai intelept si stie cine conduce jocul .UE , in materie de armament , ii va pune la dispozitie lui Erdogan aproape tot ceea ce isi doreste dupa oferta de pace venita pe varianta Ocalan.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3683
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3438
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7573
Gram de aur (XAU)Gram de aur452.6946

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb