Eugen Sechila a fost ridicat de poliţişti şi dus la Parchetul General

R.S.
Politică / 12 decembrie 2024

Eugen Sechila a fost ridicat de poliţişti şi dus la Parchetul General

Astăzi, Eugen Sechila, cunoscut ca fost militar şi asociat al mişcărilor extremiste din România, a fost ridicat de poliţişti şi dus la Parchetul General. Această acţiune pare să fie legată de investigaţiile în desfăşurare privind activităţi controversate desfăşurate de organizaţia sa, inclusiv tabere cu caracter paramilitar organizate prin Asociaţia "Gogu Puiu şi Haiducii Dobrogei". Asociaţia sa promovează valori asociate cu mişcarea legionară din România interbelică​.

De asemenea, implicarea lui Sechila în campania politică a lui Călin Georgescu şi conexiunile sale cu alte figuri controversate au atras atenţia autorităţilor. Declasificarea unor documente CSAT ar putea avea legătură cu recentele măsuri legale întreprinse​.

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. In 2014, Adevarul, acest organ de propaganda a sistemului, scria un articol elogios despre Haiducii si Gogu Puiu. Pe motiv ca ei erau "rezistenta anti-comunista". Cititi si intelegeti. Acum adeptii acestor anti-comunisti sunt infierati ca fiind extremisti. Serios, va jur ca nu mai inteleg nimic.

     

    "În perioada 1948 – 1962, de-a lungul şi de-a latul ţării, din Dobrogea şi până în Bucovina, din Delta Dunării şi până în Banat, s-au înfiinţat grupări de rezistenţă anticomuniste. 

    Rezistenţa în munţi a fost un fenomen unic în sud-estul Europei, acolo unde s-a instaurat regimul comunist cu ajutorul tancurile sovietice. 

    Cele mai importante centre de rezistenţă din Dobrogea au fost cele din zona Pădurii Babadag, condus de Gogu Puiu, şi Delta Dunării. În Bucovina, lupta anticomunistă s-a organizat în 11 grupuri, în Banat 12, Vrancea 6. 

    Gogu Puiu este copilul preotului paroh din Mihail Kogălniceanu. S-a născut la 23 ianuarie 1918 în Macedonia. În 1939 a fost încorporat în regimentul 40 Infanterie de la Bazarcic, având gradul de caporal. Apoi, a fost trecut la batalionul de gardă al generalului Ion Antonescu. În anul 1942, legionarul este descoperit şi trimis pe front. 

    A fugit în Bulgaria pe la Negru Vodă şi a ajuns la Sofia ca emigrant politic. Aşa ajunge la grupul legionar format din români. După ce trece prin Austria şi Germania a ajuns la Viena, acolo unde erau două grupuri legionare: al lui Gheorghe Sima şi Ilie Gârneaţă, la care a aderat. În 1942 aproape toţi membrii grupului au fost arestaţi de Gestapo, însă el reuşeşte să fugă din Viena şi a ajuns în Roma, unde a colaborat cu serviciile de informaţii francez şi american." 

    1. dc am avea si comunism , ar avea si sens sa vb de rezistenta anticomunista.

      ''''''ridicat''''''' aminteste de anumite vremuri ca exact termenul asta se folosea,vezi L.Boia

      Mda, trebuiau sa-l salte nu sa-l ridice. Si sa-l si ascunda bine vreo cativa ani pana-i trece iubirea de mujici.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9771
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.8244
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2894
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9642
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.2987

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb