Exporturile "Artego" s-au ridicat la 5,8 milioane euro în primul semestru

A.T.
Companii #Bunuri Industriale / 14 august 2010

Exporturile "Artego" s-au ridicat la 5,8 milioane euro în primul semestru

Compania "Artego" a exportat mărfuri de 5,8 milioane euro în primul semestru, deşi comenzile i-au fost afectate de criză. Societatea s-a confruntat, în prima jumătate a anului, cu oprirea temporară a unor furnizori externi şi de creşteri la preţurile materiilor prime importate, care au fost influenţate de cursul valutar, în special al dolarului, monedă în care se derulează relaţia cu China.

Astfel, "Artego" a încheiat primele şase luni ale anului cu venituri totale de 83,1 milioane lei şi o cheltuială totală de 79,4 milioane lei. Potrivit unui comunicat al companiei remis Bursei de Valori Bucuresti, profitul brut obţinut a fost de 3,6 milioane lei, iar cel net - de 2,9 milioane lei.

În februarie, societatea a accesat fonduri structurale în cadrul Programului Operaţional Creşterea Competitivităţii Economice, în valoare totală de 12,7 milioane lei. Valoarea eligibilă a proiectului "Eficientizarea reciclării deşeurilor de cauciuc prin inovarea obţinerii cauciucului regenerat şi reutilizarea în articole tehnice" este de 10,9 milioane lei. "Artego" estimează că îşi va recupera această investiţie în 5-6 ani, având în vedere că este unicul producător de cauciuc regenerat şi că valoarea de piaţă a cauciucului regenerat este de 200 de euro/tonă.

În prezent, compania încearcă găsirea unor noi furnizori de materie primă în special în zona asiatică, pentru achiziţionarea acestora la un preţ accesibil.

"Artego" Târgu-Jiu este o companie producătoare de articole din cauciuc, precum benzi de transport, garnituri, covoare, flexiblocuri, covoare auto, piese auto din cauciuc.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5061
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3426
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7999
Gram de aur (XAU)Gram de aur450.7054

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb
PrevNext
LuMaMiJoViSaDu
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930