FOTBAL ÎN PANDEMIE Un meci şi "o mie" de reguli

D.N.
Ziarul BURSA #Sport / 5 iunie 2020

Un meci şi "o mie" de reguli

Cluburile din Liga 1 sunt obligate să se adapteze din mers la noua realitate socio-sportivă. Regulile s-au înmulţit, la fel şi restricţiile, iar un meci de fotbal nu mai este o activitate atât de amuzantă pe cât se poate crede. Reprezentanţii mai multor echipe consideră că se exagerează cu restricţiile, în plus tot mai multe voci susţin că normal ar fi să fie lăsaţi şi spectatorii în tribune, desigr cu respectarea normelor de distanţare social. Cu certitudine până la toamnă autorităţile nu vor permite accesul publicului la meciuri, iar măsurile de siguranţă sanitară se vor menţine până la terminarea actualei ediţii de campionat. Ieri s-a disputat un al doilea meci amical, între Dinamo şi Rapid, iar clubul dinamovist a prezentat măsurile de organizare luate pentru evitarea răspândirii virusului sars-CoV-2. Lista este lungă, dar merită parcursă, mai ales că astfel de măsuri se vor aplica şi pe parcursul campionatului: "Persoanele implicate în organizarea jocului vor trece printr-un filtru epidemiologic (chestionar, termometrizare) înainte de a pătrunde în baza de pregătire de la Săftica, cu excepţia delegaţiilor (jucători, staff tehnic) celor două echipe, testate de trei ori în ultimele 14 zile; Toate persoanele implicate în organizarea acestui joc amical vor purta măşti şi mănuşi pe toata durata meciului; Componenţii delegaţiilor celor două echipe vor ajunge la Săftica doar cu autoturismele personale, echipaţi pentru joc, vestiarele celor două echipe fiind închise; Echipele vor ajunge la Săftica la ore diferite, oaspeţii cu 90 de minute înainte de ora 11:00, iar gazdele cu 75 de minute înaintea începerii jocului; Jucătorilor, antrenorilor şi delegaţilor celor două echipe le este recomandat să îşi dezinfecteze mâinile atât la intrarea pe terenul central de la Săftica, cât şi la ieşire; Titularii celor două echipe vor ieşi pe teren cu 10 minute (Dinamo), respectiv cu 8 minute (Rapid) înaintea începerii jocului; Jucătorii nu vor mai da mâna cu adversarii ca parte a protocolului premergător loviturii de începere; Pe băncile de rezerve, cu excepţia antrenorului principal, toţi jucătorii şi componenţii staff-ului tehnic vor purta măşti de protecţie; Pe întreaga durată a meciului amical Dinamo vs Rapid este interzis jucătorilor, reprezentanţilor staff-ului tehnic şi oficialilor celor două cluburi eliminarea secreţiilor nazale şi/sau a salivei pe suprafaţa de joc sau în zona băncilor tehnice; Personalul medical care oferă asistenţă de urgenţă pe teren şi brancardierii prezenţi în incinta suprafeţei de joc vor purta echipamente de protecţie (măşti, mănuşi, etc) de toata durata meciului amical; Antrenorii şi jucătorii celor două echipe nu vor oferi, la finalul meciului, declaraţii de presă la plecarea din baza de la Săftica. Fiecare club va transmite pe propriile canale de comunicare (site oficial, Facebook, Instagram) scorul meciului, echipa de start, schimbările efectuate, marcatorii golurilor, etc; Măsurile preventive luate pentru meciul amical Dinamo vs Rapid vor fi păstrate şi pe perioada competiţiilor interne (distanţare socială, igiena mâinilor, igiena respiraţiei, dezinfectarea spaţiilor definite - vestiare, cabinete medicale, sală de tratamente, etc.)." Pe de altă parte, Liga Profesionistă de Fotbal şi AFAN (sindicatul fotbaliştilor) au elaborat împreună un set de măsuri destinate cluburilor Ligii 1, recomandări pe care acestea le au în vedere la întocmirea procedurii interne din momentul în care au reluat a antrenamentele. Fotbalul nu mai pare deloc o "joacă" în aceste condiţii.