Google trebuie să plătească daune de 300.000 euro pentru scanarea unor cărţi fără permisiune

F.A.
Companii #IT / 18 decembrie 2009

Un tribunal francez a condamnat compania Google la plata unor daune de 300.000 de euro pentru că a scanat fără permisiune cărţi protejate de reglementările privind drepturilor de autor, ale grupului editorial francez La Martiniere, informează Le Monde, conform NewsIn.

Google desfăşoară un proiect de digitalizare a milioane de cărţi pentru a le face disponibile online. Grupul editorial La Martiniere a cerut daune de 15 milioane de euro, însă tribunalul a luat decizia de a condamna Google la plata a doar 300.000 de euro. Judecătorii francezi au avertizat compania ce deţine cel mai popular motor de căutare pe internet că trebuie să evite scanarea operelor protejate, riscând altfel noi sancţiuni.

Sentinţa se adaugă polemicii provocate de proiectul Google Books, pentru care au fost formulate alte plângeri similare de la autori şi edituri din SUA. În plus, la sfârşitul lunii octombrie, societatea drepturilor de autor pentru operele scrise în China a acuzat compania Google că a piratat mii de cărţi fără să fi fost autorizată în prealabil să le includă în librăria sa online.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9771
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5636
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1699
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9026
Gram de aur (XAU)Gram de aur427.5571

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
solarenergy-expo.ro
pptt.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb