Liga Campionilor: Manchester City a zdrobit pe Bayern Munchen

O.D.
Sport / 12 aprilie 2023

Echipa engleză Manchester City a învins marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia germană Bayern Munchen, în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

În al doilea meci al zilei, echipa italiană Inter Milano s-a impus, în deplasare, cu formaţia portugheză Benfica Lisabona, scor 2-0.

Pe City of Manchester Stadium, Rodri a înscris primul gol al partidei, în minutul 27, cu un şut senzaţional la vinclu. În minutul 70, bavarezul Upamecano a greşit, iar norvegianul Erling Haaland a pasat decisiv pentru Bernardo Silva, care a majorat scorul. În minutul 76 a înscris şi Haaland, din pasa lui Stones, atacantul norvegian ajungând la 11 goluri în 7 meciuri jucate în acest sezon de Liga Campionilor.

Miercuri se dispută celelalte două partide din sferturile Ligii Campionilor: Real Madrid - Chelsea şi AC Milan - Napoli.