Rusia va continua să ţintească amplasamentele folosite de armata ucraineană, afirmă Lavrov

M.P.
Internaţional / 28 aprilie

Rusia va continua să ţintească amplasamentele folosite de armata ucraineană, afirmă Lavrov

Rusia va continua să ţintească amplasamentele folosite de armata ucraineană, a declarat ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, într-un interviu difuzat duminică, în contextul în care preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că Rusia a întreprins deja 70 de atacuri, relatează Reuters, de la care transmitem următoarele informaţii.

Lavrov a spus că un atac letal cu rachete ruseşti asupra unei clădiri rezidenţiale din Kiev săptămâna trecută nu a fost asupra unei ţinte "absolut civile".

"Vom continua să ţintim amplasamentele folosite de armata Ucrainei, de unii mercenari din ţări străine şi de instructori pe care europenii i-au trimis oficial să ajute la ţintirea amplasamentelor civile ruseşti", a declarat Lavrov la emisiunea "Face the Nation" a postului CBS, într-un interviu care a fost înregistrat joi după atac.

Atacul, soldat cu cel puţin 12 morţi, a atras vineri o reacţie rară la adresa preşedintelui rus Vladimir Putin din partea preşedintelui american Donald Trump pe social media: "Vladimir, STOP".

Zelenski, care s-a întâlnit cu Trump la Roma sâmbătă, înainte de funeraliile Papei Francisc, a scris pe Telegram că principalul său comandant militar a raportat că Rusia a efectuat deja aproape 70 de atacuri duminică. El a spus că situaţia este în continuare dificilă.

"Situaţia de pe front şi activitatea reală a armatei ruse dovedesc că în prezent nu există suficientă presiune asupra Rusiei din partea lumii pentru a pune capăt acestui război", a scris el duminică.

Lavrov a mai spus că Rusia nu a primit niciodată o ofertă de a ajuta la operarea centralei nucleare ucrainene Zaporojie.

El a precizat că Rusia ar fi dispusă să stocheze materialul nuclear îmbogăţit al Iranului dacă atât Statele Unite, cât şi Iranul consideră că acest lucru ar fi util.

Opinia Cititorului ( 3 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. va continua sa omoare. bravos, parca vobeam despre pace nu? e clar criminalii au prins gustul sangelui si nu vor sa opreasca razboiul.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. orcia adica

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      ....daca nu se intelege / realizeaza / ..... cea mai buna APARARE este ATACUL, !!!! , rusii , ..VVP ., ... CCCP, ..., URSS .., vor face ce vor ei !!!!!.... ASTA VREM / ASTA SE VREA / ????????

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3845
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2865
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8531
Gram de aur (XAU)Gram de aur462.1452

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb