Thassos, una dintre cele mai populare destinaţii de vacanţă pentru români, ar putea fi vizitată anul acesta de aproximativ 250.000 de turişti din România, potrivit unui comunicat transmis redacţiei. Comunitatea oamenilor de afaceri din insulă estimează o creştere a numărului de vizitatori ca urmare a eliminării timpilor de aşteptare la graniţă, în contextul aderării României la spaţiul Schengen.
Creşterea fluxului de turişti români este susţinută de accesul mai rapid către destinaţiile din Grecia, dar şi de aprecierea tot mai mare pentru peisajele naturale din Thassos, gastronomia tradiţională şi ospitalitatea localnicilor.
Pentru a promova insula, o delegaţie de antreprenori şi reprezentanţi ai administraţiei locale din Thassos organizează, în perioada 21-23 martie, un eveniment la AFI Cotroceni, în Bucureşti. Vizitatorii vor putea descoperi insula prin proiecţii video, degustări, interacţiuni cu antreprenori locali şi chiar premii, printre care produse tradiţionale sau o vacanţă în Thassos.
"Venim în întâmpinarea turiştilor chiar la ei acasă. Aducem o bucăţică din farmecul insulei - muzică grecească, preparate tradiţionale şi poveşti autentice despre Thassos", spune Stelian Muscalu, antreprenor român şi proprietar al unei taverne din Skala Marion, conform comunicatului.
Turiştii români preferă plajele Golden Beach şi Paradise Beach, dar şi activităţile de agrement precum excursiile cu barca sau degustările de vinuri locale. Mesele în taverne tradiţionale, cu musaca, souvlaki sau fructe de mare proaspete, rămân atracţii constante. Bugetul mediu pentru o vacanţă de o săptămână în Thassos este estimat între 500 şi 800 de euro de persoană. Acesta a crescut în ultimii ani, pe măsură ce turiştii aleg servicii şi experienţe din ce în ce mai premium.