Un cetăţean bulgar care lucra pentru ONU a murit în Fâşia Gaza

R.S.
Internaţional / 19 martie

Un cetăţean bulgar care lucra pentru ONU a murit în Fâşia Gaza

Un cetăţean bulgar care lucra pentru Naţiunile Unite a murit miercuri în Fâşia Gaza, a anunţat Ministerul de Externe bulgar într-un comunicat, transmite Reuters.

MAE bulgar a afirmat că va face publice informaţii suplimentare după ce Bulgaria a fost informată despre rezultatul unei anchete care este efectuată de autorităţile abilitate în legătură cu circumstanţele incidentului.

Nu este deocamdată clar dacă victima bulgară este cetăţeanul străin despre care Ministerul Sănătăţii din enclava palestiniană a afirmat că a fost ucis în lovitura aeriană israeliană lansată miercuri asupra unui sediu al ONU din centrul oraşului Gaza.

Directorul executiv al United Nations Office for Project Services (UNOPS), Jorge Moreira da Silva, a declarat miercuri, la Bruxelles, că cel puţin un angajat al ONU în Fâşia Gaza şi alte cel puţin cinci persoane au fost rănite, dintre care două sunt în stare gravă.

El a precizat că în ultimele zile în apropierea sediului ONU din centrul oraşului Gaza au căzut proiectile şi că ulterior Naţiunile Unite au luat legătura cu forţele israeliene.

''Acesta nu a fost un accident'', a declarat Moreira da Silva.

UNOPS este implicat în activităţi de deminare în Fâşia Gaza.

Armata israeliană a reluat bombardamentele asupra Gaza şi a emis noi ordine pentru evacuarea locuitorilor din zonele de luptă.

Secretarul general al Naţiunilor Unite, Antonio Guterres, a condamnat atacurile asupra personalului ONU şi a subliniat că toţi participanţii la atacul israelian ştiu unde se află clădirile ONU.

''Locaţiile tuturor clădirilor ONU sunt cunoscute părţilor beligerante, care sunt obligate de dreptul internaţional să le protejeze şi să menţină inviolabilitatea lor absolută'', arată o declaraţie difuzată de purtătorul său de cuvânt.

Începând de la 7 octombrie 2023, când mişcarea islamistă palestiniană Hamas a comis un atac terorist fără precedent contra sudului Israelului, în Fâşia Gaza au fost ucişi 280 de membri ai personalului ONU, potrivit Reuters.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9769
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5658
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.1989
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9185
Gram de aur (XAU)Gram de aur445.6619

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
hipo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb