Ungaria interzice marşul Pride, după promulgarea noii legi de către preşedintele Tamas Sulyok

B.G.
Internaţional / 19 martie

Tamas Sulyok (Sursă foto: Wikipedia)

Tamas Sulyok (Sursă foto: Wikipedia)

Preşedintele Ungariei, Tamas Sulyok, a semnat o lege propusă de partidul de guvernământ al premierului Viktor Orban, care interzice organizarea marşului anual Pride de către comunitatea LGBTQ+, potrivit Reuters, care detaliază următoarele. Decizia a venit în ciuda criticilor din partea organizaţiilor pentru drepturile omului, care susţin că aceasta restricţionează libertatea de întrunire.

Protestatarii au blocat un pod central din Budapesta, ca reacţie la adoptarea legii de către parlament, care a fost accelerată de votul partidului Fidesz al lui Orban. Legea, propusă luni de către Fidesz, interzice marşul cu argumentul că ar putea afecta copiii. De asemenea, forţele de ordine vor putea folosi camere de recunoaştere facială pentru a identifica participanţii şi pentru a aplica amenzi acestora.

Criticile internaţionale faţă de lege sunt puternice. Hadja Lahbib, comisarul european pentru egalitate, a subliniat pe platforma X că "dreptul de întrunire paşnică este un drept fundamental care trebuie respectat în întreaga Uniune Europeană". Michael O'Flaherty, comisarul pentru drepturile omului al Consiliului Europei, a exprimat îngrijorarea faţă de noua legislaţie şi i-a cerut lui Sulyok să o respingă prin veto, conform sursei.

În semn de opoziţie, primarul liberal al Budapestei, Gergely Karacsony, a subliniat că marşul Pride din acest an ar putea atrage şi mai mulţi participanţi şi că pregătirile pentru evenimentul programat pe 28 iunie vor continua, indiferent de interdicţie. "Budapesta este oraşul libertăţii, va exista Pride", a declarat Karacsony.

Viktor Orban, aflat la conducere din 2010, a avut o poziţie critică constantă faţă de comunitatea LGBT, iar politica sa conservatoare adesea l-a pus în conflict cu Uniunea Europeană. Totodată, el a promis să limiteze finanţarea străină a instituţiilor media şi ONG-urilor independente, inspirat de mişcările conservatoare internaţionale.

Opinia Cititorului ( 7 )

  1. ...

    Bravo Ungaria !!!,

    bravo Viktor Orban !!! 

    slava ukri 

    slava Ursula,

    ca sa fie si ceva politic corect 

    1. E senzațional, dar maghiarii au alte priorități.

      Pentru propagandă sovietică, ca nadă pentru proști e OK, pari mulțumit. 

    De ce trebuie sa faca parada? Bine face Ungaria isi apara copiii de nebunia unora.

    1. Putler ne dă straight! :

    bravo,promovam acesti dezaxati care in loc sa faca copii,se ard in fata si in spate pt placerile bolnave ale lor!

    Acum cateii si pisicile au mai multe drepturi decat copii saraci de la tara,daca fac norma de hrana al unui animal de companie,de multe ori e mai mare decat a unui copil! 

    promovarea animalelor de comp[anie incurajaza singuratatea femeilor,implicit micsorarea natalitatii,iar popoarele mari scriu istoria!

    ne combinam cu filipinezii,o vom face cu nepalezii,viitor de aur tara noastra are! 

    1. ...

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3683
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3438
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7573
Gram de aur (XAU)Gram de aur452.6946

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb