Veşti bune din Australia - victorii pentru jucătoarele noastre

O.D.
Ziarul BURSA #Sport / 19 ianuarie 2022

Australian Open, secţiunea sportivă (cea politico-sanitară pare închisă, deocamdată), oferă şi veşti bune pentru iubitorii sportului din ţara noastră. Simona Halep, Sorana Cârstea, Irina Begu, Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse au reuşit victorii frumoase şi au acces în turul al doilea al competiţiei. Simona Halep, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după ce a trecut, cu scorul de 6-4, 6-3, de poloneza Magdalena Frech, locul 102 WTA. În manşa următoare, Simona Halep va evolua cu brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 83 WTA. Simona Halep a fost finalistă în 2018, fiind întrecută în ultimul act de Carlone Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, Halep a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea, locul 38 WTA, a învins-o cu scorul de 6-2, 6-2, pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20, calificându-se în turul al doilea al Australian Open. Cîrstea s-a impus după un meci de o oră şi 11 minute şi va evolua în manşa următoare cu Kristina Kucova din Slovacia, locul 96 WTA. Într-un alt meci din turul I, Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute. Begu va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19. Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul grand slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA. Luni, în prima zi a competiţiei, au mai acces în manşa a doua Jaqueline Cristian şi Elena-Gabriela Ruse. Dintre jucătoarele noastre, doar Irina Bara a fost eliminată.