81 de şuturi la poartă într-un meci de fotbal de la CM Under 17

I.Ghe.
Sport / 14 noiembrie 2023

Rezultatele globalizării fotbalului se văd în statistici care arată diferenţe astronomice între echipele consacrate şi amatorii din alte zone ale lumii. Cel mai recent exemplu îl reprezintă actuala ediţie a Cupei Mondiale Under 17 care se desfăşoară în Indonezia şi la care au luat startul 24 de echipe. Printre ele se numără şi Noua Caledonie, care, după ce a pierdut cu 0-10 în faţa Angliei, au fost umilită, nu prin scor, ci prin statistică, de Brazilia.

Tinerii jucători de fotbal ai Braziliei au trecut cu 9-0 de junii din Noua Caledonie, în urma unei partide în care brazilienii au tras de 81 de ori către poarta adversă, din care 23 de şuturi au fost pe spaţiul porţii. Din cele 23 de şuturi, Nikolas Kutran, portarul în vârstă de 15 ani al Noii Caledonii a apărat 14.

Jocul a fost dezechilibrat, chiar dacă brazilienii au deschis scorul abia în minutul 28. La pauză Brazilia conducea cu 3-0, deşi tinerii săi jucători au tras de 47 de ori la poarta adversă. După reluarea jocului, deşi au avut mai puţine şuturi la poartă - doar 34 - decât în prima repriză, brazilienii au mai înscris şase goluri.

Potrivit jurnaliştilor de la cotidianul de sport portughez A Bola, cele 81 de şuturi la poartă au consemnat partida dintre Brazilia U17 şi Noua Caledonie U17 ca meciul cu cele mai multe şuturi înregistrate în baza de date a platformei Sofascore, care a monitorizat de-a lungul anilor 131.673 de meciuri de fotbal.