Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare la COPA COGECA - discuţii cu director DG CLIMA şi membrii COM AGRI din Italia şi Finlanda

M.P.
Miscellanea / 28 aprilie

Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare la COPA COGECA - discuţii cu director DG CLIMA şi membrii COM AGRI din Italia şi Finlanda

Alianţa pentru Agricultură şi Cooperare (AAC) a fost reprezentată la întâlnirile Preşedinţiilor, Prezidiilor COGECA şi COPA, desfăşurate la Bruxelles, în zilele de 23-25 Aprilie, în format fizic, de către Florentin BERCU - UNCSV, conform unui comunicat transmis redacţiei. Invitaţi la şedinţele COPA-COGECA au fost: Alexandre PAQUOT Director Inovare pentru o economie cu emisii scăzute de dioxid de carbon şi rezistentă Direcţia Generală pentru Acţiune Climatică privind Acordul industrial curat şi implicaţii pentru fermierii europeni şi cooperativele agricole şi membrii Parlamentului European coordonatori din COM AGRI Herbert DORFMANN (IT, EPP) şi Elsi KATAINEN (FI, Renew).

În cadrul reuniunii Preşedinţiilor, COGECA Praesidium, COPA Praesidium, a şedinţei comune a COPA şi COGECA şi şedinţa grupului de la Visegrad extins, s-a dezbătut, iar reprezentantul României a intervenit, pe cele mai recente poziţii ale COPA-COGECA privitoare la: Consultarea publică pe Cadrul Financiar Multianual post 2027 - poziţie acţiuni prezente şi viitoare, Simplificări pentru Politica Agricolă Comună, Aprobarea poziţiei comune privind consolidarea poziţiei fermierilor în lanţul de aprovizionare cu alimente şi transmiterea către Comisie, Necesitatea modificării Regulamentelor pentru a se putea acorda derogări pentru folosirea insectofungicidelor pe bază de neonicotinoide în situaţii excepţionale, Legea privind monitorizarea solului, Legislaţia privind tarifele la îngrăşăminte, MERCOSUR, situaţia pieţei, Legislaţia privind defrişarea UE, Sănătatea animalelor şi bunăstarea - Febra Aftoasă şi următorul Forum de Afaceri al Preşedinţiei COGECA, programat să aibă loc în perioada 22-24 octombrie 2025 la Billund, Danemarca.

Alexandre PAQUOT, Director Inovare DG CLIMA: "Până în 2030 trebuie să reducem emisiile de carbon cu 62% faţă de 1990. Este o ofertă a Comisiei Europene către industrie, o oportunitate de creştere a competitivităţii în paralel cu decarbonizarea. În cazul Agriculturii aceasta merge în paralel cu Viziunea privind viitorul Agriculturii în UE. Cine investeşte continuu se va adapta şi va fi competitiv, iar în acest sens este propus fondul de 100 md euro pe 10 ani. În acest an începem cu 1 md euro pentru IMM, firme din industria alimentară şi celelalte sectoare. Avem plângeri din partea dumneavoastră că Taxele pentru conectarea la reţeaua electrică sunt prea mari şi vom interveni în acest sens prin urgentarea acordurilor pe electricitate, oferirea de suport statelor membre şi ajutoare de stat. Creăm condiţiile ca fermierii să investească în BIOECONOMIE, să instituim stimulente la nivel de ferme încât fermierul să vadă şi un profit. Analizăm legislaţia pentru că încercăm să simplificam cât se poate, inclusiv prin comasarea datelor pentru a dezvolta sectorul de eliminare şi/sau depozitare a carbonului, să raţionalizăm fluxul de date. Ştim ca vă confruntaţi cu cerinţe diferite în funcţie de clienţii dvs şi vă îngreunează activitatea. Vrem ca agricultorii şi cooperativele să fie motivaţi să îndeplinească o reducere a consumului de îngrăşăminte, cel puţin birocratică, dar preferabil şi materială. O să încercăm să vă aducem mai multă claritate în obiective, vizibilitate şi un termen mai lung de implementare. DG CLIMA vrea coerenţă în reducerea emisiilor din sectorul bovin cu menţinerea sau chiar creşterea producţiei actuale, a pajiştilor, iar Comisia va veni la sfârşitul verii cu un program pentru competitivitate în acest sens. Avem în calcul şi unele utilizări ale biomasei, care sunt mai durabile decât lipsa oricărei intervenţii. Suntem conştienţi că este nevoie ca producţia şi veniturile să crească pentru a putea face investiţii în viitor, inclusiv pentru a ne înverzi."

Florentin Bercu, Director executiv al UNCSV- AAC şi Vicepreşedinte COGECA:

-A insistat pe raportul bun publicat Miercuri, 23.04.2025 de Parlamentul European, raportor Sigfried MUREŞAN, România care trebuie evidenţiat foarte mult în relaţia cu Comisia Europeană şi autorităţile naţionale. Este nevoie ca toate organizaţiile noastre din cele 27 state să fie mult mai active în relaţia cu şefii de stat, premieri, miniştri de finanţe şi externe ca să fim siguri că vor ţine cont de necesităţile şi specificităţile bugetare ale Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.

-La Regulamentul privind consolidarea poziţiei fermierilor în lanţul de aprovizionare cu alimente a subliniat necesitatea obligativităţii contractelor scrise cu drepturi şi obligaţii echilibrate în oglindă, între părţi, nu doar cu obligaţii pentru fermieri şi drepturi pentru marii clienţi aşa cum sunt în prezent şi modificării acestora doar prin solicitări scrise fără posibilitatea de ameninţare şi şantajare telefonică pentru a preveni practica când fermierul licitează pentru un preţ al produselor însă ulterior află că are taxe de marketing, logistica, promoţii impuse, etc, care de multe ori duc preţul produsului sub costul de producţie, lucru aflat de fermier la câteva luni dup semnarea contractului, la momentul încasării. Datorită relaţiilor speciale dintre membri şi cooperative, obligativitatea acestor contracte trebuie să fie exceptate în cazul lor, potrivit comunicatului.

-Recentele hotărâri judecătoreşti din România, care suspendă temporar utilizarea seminţelor tratate cu neonicotinoide - chiar şi în cadrul derogărilor controlate - reprezintă un risc semnificativ pentru stabilitatea producţiei agricole. Agricultorii au nevoie de acces la instrumentele de protecţie a plantelor, în special atunci când metodele alternative nu sunt încă eficiente sau disponibile în anumite regiuni. Agricultura europeană trebuie să rămână rezistentă şi competitivă, respectând în acelaşi timp obiectivele de mediu. Credem că ştiinţa, nu ideologia, trebuie să ghideze deciziile politice şi că vocile agricultorilor trebuie să fie auzite şi luate în considerare la elaborarea legislaţiei agricole. Autorităţile trebuie să modifice regulamentele UE relevante pentru a include derogări specifice şi justificate, bazate pe evaluări naţionale, pentru zonele în care presiunea dăunătorilor depăşeşte în mod semnificativ pragurile economice. Aceste derogări trebuie să fie disponibile în condiţii stricte, numai în regiunile în care se dovedeşte că sunt necesare şi ca ultimă soluţie, în conformitate cu principiile gestionării integrate a dăunătorilor.

-Monitorizarea Solului - Agricultorii sunt primii interesaţi să menţină sau chiar să îmbunătăţească calitatea solului pentru ca afacerea lor să aibă continuitate şi competitivitate. Nu este reală şi pertinentă afirmaţia că 60% din terenurile agricole din UE sunt în stare proastă. Ne-am crescut mult gradul de durabilitate al solului, respingem această propunere şi solicităm COPA COGECA să îşi schimbe poziţia şi să refuze această propunere legislativă care presupune foarte multe riscuri şi abuzuri.

Herbert DORFMANN, Coordonator COM AGRI (IT, EPP):

-La întărirea puterii de negociere a fermierilor pe lanţul agroalimentar şi combaterea practicilor comerciale neloiale împărtăşim părerea dumneavoastră şi insistăm mult la redistribuirea beneficiilor pe lanţul alimentar, în favoarea/echilibrarea către fermieri.

-Referitor la viitorul PAC şi Cadrul Financiar Multianual considerăm că trebuie să avem în continuare o PAC puternică, cu finanţare adecvată, actualizată cel puţin cu rata inflaţiei. Trebuie să fim împotriva fondului unic. Avem nevoie de PAC pe 2 piloni. Să le despărţim ar crea o problemă mai mare. Banii care merg la fermierii trebuie să fie în bugetul lor specific şi să spunem ce vrem să facem cu aceşti bani. Acum este importantă Agricultura la Bruxelles şi este important să subliniem sau să avem idei bune cum putem întări şi inova sectorul agroalimentar.

Pe Transportul Animalelor avem o propunere pe masa care nu are o majoritate în PE şi Consiliu. Trebuie luat o decizie dacă votăm împotrivă sau încercăm să o schimbăm. Votul o să mai dureze, probabil până în toamnă.

-Pe fertilizanţi este o situaţie neclară în PE. Majoritatea este să sprijine propunerea CE, dar încercăm să introducem nişte clauze de salvgardare care să protejeze fermierii. Este clar ca la Azot un cost important este energia şi vrem să evităm creşterea preţurilor fertilizanţilor în UE.

-La noile tehnici de ameliorare genomică - NGT, după 1 an, Consiliul are o poziţie, dar rămân 2 întrebări majore, politice referitor la trasabilitatea şi etichetare riscând dacă se introduce asta, să distrugem tot ce s-a construit până acum şi referitor la Patentabilitate, trebuie ca pe NGT 1 să le tratam ca şi convenţionale şi la patentare şi nu altfel.

-La Comerţ internaţional sunt conştient că nu puteţi fi de acord, mereu cu asta, mai ales când nu sunt reguli echilibrate. În general ar trebui să fim mai încrezători în noi. Să nu ne temem de deciziile Preşedintelui SUA. Noi suntem 500 mil persoane, iar ei sunt 350 mil euro. Dacă ei vor să distrugă lumea globalizată este problema lor. Trebuie să fim puţin mai puternici în favoarea globalizării atâta timp cât este corectă, echitabilă.

Elsi KATAINEN Coordonator COM AGRI (FI, Renew):

-Suntem conştienţi că avem nevoie şi susţinem o PAC, cu buget separat, distinct, mai mărit ca niciodată. Susţinem întărirea puterii de negociere a fermierilor în Regulamentul aflat în dezbatere.

-COM AGRI susţine propunerea Comisiei de a reintroduce tarife Ucrainei.

-Doar 12% din fermierii sunt sub 40 de ani. Este necesar să investim mai mult în politici de încurajare şi mobilizare a implicării tineretului să vină, rămână şi lucreze în Agricultură.

-Suntem de acord cu respingerea aprobării de restaurarea naturii, dar tot avem nevoie de date din pădurile noastre, se mai menţionează în comunicat.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3845
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2865
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8531
Gram de aur (XAU)Gram de aur462.1452

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb