Actualizare - CCR a respins contestaţiile deoarece candidatura lui Călin Georgescu nu fusese validată de BEC, motiv pentru care acestea nu aveau obiect
Cele două contestaţii depuse împotriva candidaturii lui Călin Georgescu, analizate astăzi de către Curtea Constituţională, au fost respinse pe motiv că nu au obiect atâta timp cât BEC încă nu a validat candidatura lui Călin Georgescu, potrivit avocatului Adrian Toni Neacşu, fost membru al Consiliului Superior al Magistraturii.
"Cele două contestatii au fost trimise de BEC către CCR, singura care, potrivit legii, poate soluţiona contestatiile de felul acesta. Evident ca în momentul ăsta sunt premature, pentru ca încă nu avem o hotărâre a BEC, deci le lipseşte obiectul", a scris Adrian Toni Neacşu pe Facebook.
---
Actualizare - Peste 1300 de contestaţii la candidatura lui Călin Georgescu, depuse la BEC
Biroul Electoral Central ar fi primit, până la această oră peste 1300 de contestaţii la candidatura lui Călin Georgescu pentru alegerile prezidenţiale din luna mai, potrivit unor surse citate de Antena3.
Potrivit sursei citat, pe reţelele de socializare circulă mai multe modele de petiţii, pe care oamenii le completează, iar apoi le trimit pe adresa de e-mail a Biroului Electoral Central.
---
Actualizare - Curtea Constituţională a respins contestaţiile împotriva candidaturii lui Călin Georgescu
Curtea Constituţională a respins, sâmbătă, cele două contestaţii împotriva candidaturii lui Călin Georgescu la funcţia de preşedinte al României, precum şi alte două contestaţii împotriva neînregistrării candidaturii lui Petru Mîndru, potrivit Agerpres.
'În şedinţa din data de 8 martie 2025, Curtea Constituţională, în cadrul atribuţiei privind respectarea procedurii pentru alegerea Preşedintelui României, a luat în dezbatere patru contestaţii. În urma deliberărilor, cu unanimitate de voturi, Curtea Constituţională a respins ca inadmisibile contestaţiile formulate, întrucât acestea nu îndeplineau condiţiile procedurale prevăzute de lege', se arată într-un comunicat al CCR.
Conform aceleiaşi surse, hotărârile sunt definitive şi se comunică Biroului Electoral Central (BEC).
Pe ordinea de zi a şedinţei de plen a Curţii Constituţionale s-au aflat, pe lângă cele două contestaţii 'împotriva candidaturii domnului Călin Georgescu la alegerile pentru Preşedintele României din 2025', depuse de două persoane, alte două contestaţii împotriva neînregistrării candidaturii lui Petru Mîndru la preşedinţie.
Călin Georgescu şi-a depus vineri, la BEC, candidatura ca independent la alegerile prezidenţiale.
BEC a respins, joi, înregistrarea candidaturii independente a lui Petru Mîndru la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025. Conform BEC, candidatura independentă a lui Petru Mîndru a fost transmisă prin e-mail în termenul legal, însă documentele trebuiau depuse în original.
---
Actualizare - Câteva sute de protestatari s-au adunat în faţa Curţii Constituţionale
Câteva sute de protestatari s-au adunat astăzi în faţa sediului Curţii Constituţionale a României, pentru a-l susţine pe candidatul independent, Călin Georgescu.
Aceştia cer judecătorilor Curţii Constituţionale să respingă contestaţiile formulate cu privire la candidatura lui Călin Georgescu şi să îi permită acestuia să candideze.
De asemenea, câteva sute de protestatari s-au adunat şi în Piaţa Constituţiei.
Călin Georgescu le-a transmis, zilele trecute, susţionătorilor săi, să vină în număr cât mai mare să îl susţină. Numărul de protestatari prezenţi arată, însă, o scădere a susţinerii pentru Călin Georgescu.
"Este important să ştiţi. În aceste momente ne aflăm într-o luptă care nu se poate câştiga din spatele ecranelor de telefon sau de televizor. N-am nevoie de like-uri sau de urmăritori pe facebook, am nevoie să ştiu că suntem toţi uniţi pentru aceeaşi cauză, dar uniţi în mod real, fizic, palpabil pentru acelaşi ideal totul pentru libertate, totul. Altfel este inutil să ne susţinem doar pe facebook" a declarat Georgescu pe pagina sa de TikTok.
---
Curtea Constituţională analizează, sâmbătă, două contestaţii împotriva candidaturii lui Călin Georgescu la funcţia de preşedinte al României, potrivit Agerpres.
Şedinţa CCR a început la ora 14:00.
Pe ordinea de zi a şedinţei de plen se află, pe lângă cele două contestaţii 'împotriva candidaturii domnului Călin Georgescu la alegerile pentru Preşedintele României din 2025', depuse de două persoane, alte două contestaţii împotriva neînregistrării candidaturii lui Petru Mîndru la preşedinţie.
Călin Georgescu şi-a depus vineri, la Biroul Electoral Central (BEC), candidatura ca independent la alegerile prezidenţiale.
Biroul Electoral Central (BEC) a respins, joi, înregistrarea candidaturii independente a lui Petru Mîndru la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025. Conform BEC, candidatura independentă a lui Petru Mîndru a fost transmisă prin e-mail în termenul legal, însă documentele trebuiau depuse în original la Biroul Electoral Central.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 16:24)
Pa Căline.
Du-te după Potra. Să ne trimiteți vederi din Rusia!
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 16:39)
Ai citit macar titlul?!
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 16:50)
Pai le-au respins acum ca s-au grabit. Maine sau poimaine le vor accepta, stai linistit
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 18:32)
Eu chiar stau linistit! Tu vei fi cel nelinistit! In conditiile actuale, nimeni nu-l va mai opri pe CG sa candideze. Eu, care-l antipatizez, il voi vota! Singura varianta ca sa nu ajunga CG presedinte va fi capitularea Ucrainei inainte de alegerile de la noi! Daca tu, pana-n adancul raruchilor, iti doresti sa nu ajunga CG presedinte, atunci roaga-te sa capituleze ucrainienii!
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 07:35)
Nu ma rug pentru asa ceva. Cu 38% in primul tur cg nu are sanse sa castige alegerile Acum, cand este cunoscuti, probabil impactul tick-tock se va estompa.
Pe de alta parte influemnta trumparzilor e in acadere in Europa. Cel mai bun exemplu Germania, unde interventiile lui Musk nu au facut decat sa ii scoata la vot pe cei care nu votau de obicei.
1.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.4)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 07:36)
Si Inca ceva, eu dau 90% sanse sa nu fie lasate sa candideze. Nu sunt eu un mare oracol, dar cam asta e directia
1.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 08:07)
99%.
doar ca probail are un "iepure" care o sa-i ia locul, nevasta-sa sau simion?(a doua nevasta).
ne-a anuntat din timp ca are planul B
daca nu candideaza "pune el un om de-al lui" si el ar fi prim ministru. sau prim mos, sau prim sef de glie.
1.7. Sunt contestatii facute (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:10)
Sunt contestatii facute de oamenii sistemului corupt care conduce Romania dupa cum dicteaza UE. Nu va luati dupa fenta
2. fără titlu
(mesaj trimis de Olty în data de 08.03.2025, 17:05)
Daca Georgescu va candida, va castiga .
2.1. Asta e clar ! (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:10)
Asta e clar !
Daca nu il vor putea impiedica sa intre in cursa, mai pot face un lucru, amanarea alegerilor pentru octombrie 2025 sau pana la Pastele Cailor.
E posibil orice.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 17:44)
Democratia e pentru popoarele educate.
4. O veste bună
(mesaj trimis de QED în data de 08.03.2025, 18:45)
În Romania inca mai există democrație !
4.1. E o pacaleala (răspuns la opinia nr. 4)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:11)
E o pacaleala. Democratia a apus de mult. A fost lovita sub centura de un actor statal - statul roman
5. fără titlu
(mesaj trimis de Vîjeu în data de 08.03.2025, 18:46)
schizofrenikul Calinic nu va fi pe buletinul de vot.
contestația rectorului dar și cea a avocatui de la Arad au primit respingere nu pe fond, ci pe procedură !
pe fond vor fi admise (cînd se vor redepune)!
6. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 08.03.2025, 18:51)
Cred ca ar trebui sa intelegem .Legislatia in materie de alegeri este depasita ea necuprinzind situatii de felul celor care apar acum .Ar fi normal ca jocul dintre BEC si CCR sa amine aceste alegeri si sa se porneasca la redactarea unor noi legi in domeniu care pot elimina din start situatiile neprevazute .Daca BEC anuleaza toate candidaturile atunci totul devine posibil .Evidenta ne poate arata cum niciunul dintre candidati nu a respectat integral legile actuale .
6.1. Nu poti schimba legile (răspuns la opinia nr. 6)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:12)
Nu poti schimba legile dupa care functioneaza democratia astfel incat ele sa corespunda dorintelor puterii.. e un nonsens. Mai bine nu mai faci alegeri deloc...
7. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 19:20)
Dc inteleg bine lucrurile, o mana sau mai multi pensionari speciali, fosti militari si politisti si actuali "legionari cu steag dacic", au prostit pe cei mai vulnerabili oameni, o gramada de oameni, ca ei "salveaza Romania" , afara din EU si NATO, platesc toata datoria tarii, asa ca ceasca, si refac inductria lui ceasca.
Pentru ca viata e simpla, nu, tragi cu arma, stai in cazarma, mai faci un plan pe o harta, si puf, la vreo 45 de ani, pensiuta speciala mii de euro/luna. Ce simplu e, doar dai ordin si se executa.
Doar ca in viata reala, pacalitii cu tic tok, vor depinde de elucubratiile unora care n-au intrat in viata lor in vreo fabrica moderna, nici intr-o covrigarie macar, ei cred ca pensia speciala le-a dat niste conostinte tot asa de speciale, pe care nu le are nici un om de afaceri care le spune ca duc Romania la ruina, vorba cuiva de la BNR, intr-un an putem fi Venezuela.
Si oamenii care voteaza povesti nemuritoare legionare, depind cu viata, cu sanatatea, cu pensia, depind cu afacerea, cu salariul de unii "mosi geti", de unul cg ce vede nanocipuri in cola, informatii in apa, industria calului va salva Romania si n-avem nevoie de doctori, facem coluar pana in China etc, stiti si voi povestile.
8. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 08.03.2025, 20:09)
Foaia pe care a scris Pricopie contestatia e mai inalta decat el
9. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 01:29)
Sa fii rector la snspa si sa nu ai cunostinte elemenatare de drept... Asta inseamna sa ai politruci in functii publice. Asa penibil de ma mir ca mai se inscrie cineva la stefan gheorghiu ala
9.1. Sunt niste slugi (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:13)
Sunt niste slugi... tot ce vezi cu ochii... O adunatura de slugi patetice.. si presa si tot !
9.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 9)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.03.2025, 09:30)
Noroc cu tine, rusnacule, mare specialist in orice, dar de fapt in nimic!
Si cum ti-ai dat seama ca "rectorul de la snspa nu are cunostinte elemenatare de drept" ?
Ai baut apa dupa Georgescu, aia care nu este H2O?