Cheltuielile militare mondiale au atins un record de 2,7 trilioane de dolari în 2024, în urma unei creşteri accelerate

M.P.
Miscellanea / 28 aprilie

Cheltuielile militare mondiale au atins un record de 2,7 trilioane de dolari în 2024, în urma unei creşteri accelerate

Cheltuielile militare mondiale au ajuns la 2,72 trilioane de dolari în 2024, înregistrând o creştere de 9,4% faţă de 2023 şi cea mai accentuată creştere anuală de la sfârşitul Războiului Rece potrivit unui raport publicat luni de un important institut de cercetare în domeniul conflictelor. Raportul indică faptul că majorările cheltuielilor s-au concentrat în special în Europa şi Orientul Mijlociu transmite Reuters. Ştirea poate fi rezumată în felul următor.

Conform unui raport SIPRI, cheltuielile militare globale în 2024 au crescut semnificativ, ajungând la 2,7 trilioane de dolari, o creştere de 6,8% faţă de 2023.Creşterile majore au fost stimulate de conflicte precum războiul din Ucraina, tensiunile din Orientul Mijlociu şi competiţia militară intensificată între marile puteri.

Europa a înregistrat cea mai rapidă creştere a cheltuielilor militare din ultimele decenii, iar Rusia şi Ucraina au cheltuit sume record în procente din PIB-ul lor.

În Asia, China şi alte state şi-au majorat de asemenea bugetele de apărare.

Israel a crescut cheltuielile militare cu 65%, în contextul conflictului din Gaza şi sudul Libanului.

Raportul avertizează că escaladarea cheltuielilor pentru apărare ar putea submina stabilitatea economică şi eforturile globale de dezvoltare.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Ar fi interesant sa aflam cifrele exacte,

    ce priveste Romania si cheltulielile pe ultimii 3 ani, 

    privind inarmarea si ajutorul Ucrainei in circul rusnac, 

    si atunci acceptam mai veseli,maririle de taxe/TVA,

    ordonantele trenulet,inflatia,taierile de salarii/pensii........ 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3833
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2813
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8304
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.4611

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb