Chindia a învins cu scorul de 2-1 pe Rapid Bucureşti

S.B.
Sport / 4 octombrie 2022

Chindia Târgovişte a învins cu 2 la 1 pe Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Superligă, informează news.ro.

Pe teren propriu, la Ploieşti, Chindia a deschis scorul în minutul 15, prin Daniel Popa.

În prima repriză, arbitrul Lucian Rusandu a anulat două goluri în urma analizei VAR: în minutul 19 golul rapidistului Albu - pentru ofsaid, şi în minutul 33 golul târgovişteanului Popadiuc, tot pentru ofsaid. In repriza secundă, Chindia a marcat pentru 2-0 prin Neguţ, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Moldovan.

Sefer a redus din diferenţă pentru Rapid, în minutul 59, dar Chindia a câştigat meciul obţinând prima victorie a sezonului în Superligă.

CHINDIA: Căbuz - Căpuşă, Boldor, Boldor, Dumitraşcu (Fernandez 46) - Akhmatov, Vorobjovas (C. Dinu 46) - A. Şerban, Popadiuc (Passaglia 84), Neguţ (Chamed 90) - D. Popa (Grubac 78). ANTRENOR: Toni Petrea

RAPID: Moldovan - Onea (Fl. Ştefan 60), Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais - Crepulja (Emmers 71), Albu, Al. Ioniţă II (Luckassen 37) - Sefer (Pănoiu 71), Dugandzic, Costache (Papeau 37). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Dumitraşcu 32, Boldor 38, Akhmatov 70, Toni Petrea 79 / Junior Morais 55, Moldovan 68, Emmers 89

Arbitri: Lucian Rusandu - Stelian Slabu, Romică Bîrdeş - Iulian Călin

Arbitri VAR: Andrei Antonie - Mihaela Ţepuşă

Observator: Augustus Constantin

Rezultatele înregistrate în etapa a 12-a: Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-1, CS Mioveni - FC U 1948 Craiova 2-2, CFR Cluj - Petrolul Ploieşti 1-0, FC Hermannstadt - Sepsi Sf Gheorghe 1-2, Farul Constanţa - UTA Arad 2-0, FCSB - FC Argeş 3-2, FC Botoşani - Universitatea Cluj 1-1, Chindia Târgovişte - Rapid 2-1.

Clasamentul după 12 etape: 1. Farul Constanţa - 27 puncte; 2. Rapid - 24 puncte; 3. FC Hermannstadt - 22 puncte; 4. CFR Cluj - 21 puncte; 5. Sepsi OSK - 19 puncte; 6. Universitatea Craiova - 18 puncte; 7. Petrolul - 17 puncte; 8. FCU Craiova - 15 puncte; 9. UTA Arad - 15 puncte; 10. FC Voluntari - 13 puncte; 11. FC Argeş - 13 puncte; 12. FC Botoşani - 13 puncte; 13. FCSB - 11 puncte; 14. Universitatea Cluj - 11 puncte; 15. CS Mioveni - 7 puncte; 16. Chindia - 6 puncte.