David Popovici a obţinut medalia de aur la Campionatele Europene de Nataţie de la Belgrad

T.B.
Sport / 19 iunie

David Popovici, în vârstă de 19 ani, a câştigat din nou medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de Nataţie de la Belgrad, conform digisport.ro.

În Serbia, înotătorul român şi-a păstrat medalia cucerită în urmă cu doi ani la roma. David Popovici a întors al doilea la finalul primilor 50 de metri, dar a reuşit să recupereze pe ultima lungime de bazin, potrivit sursei.

David Popovici a încheiat cursa în 46.88 şi a urcat pe prima treaptă a podiumului, informează sursa citată.

David Popovici a fost urmat de maghiarul Nandor Nemeth, care a fost primul după 50 de metri, dar a încheiat cursa în 47.49, notează digisport.ro.

Podiumul clasamentului finalei de la Belgrad a fost completat de favoritul publicului, Andrej Barna, timp 47.66, potrivit sursei.

David Popovici a avut o prestaţia remarcabilă în finala de la 100 de metri liber, cu cel mai bun timp scos la Belgrad, informează sursa.

În serii, a parcurs cele două lungimi de bazin în 47,90, în timp ce calificarea în finală a fost obţinută după ce a încheiat cursa în 47,82, cel mai bun timp din semifinală, relatează sursa menţionată.

Opinia Cititorului ( 4 )

1. Bravo Popovici,

un erou national,

fara sprijin material de la stat,din pacate

1. Popovici pt titlul mondial a fost premiat de guvern cu 200000 euro, iar la Dinamo e salarizat lunar cu 7000 euro

la europene a scos al 3 lea timp mondial all time ; daca repeta performanta si la olimpiada e pe podium, poate chiar medaliat cu aur