Franţa găzduieşte luni un summit european pentru a discuta despre războiul din Ucraina şi securitatea Europei

A.F.
Internaţional / 16 februarie

Franţa găzduieşte luni un summit european pentru a discuta despre războiul din Ucraina şi securitatea Europei

Franţa a anunţat duminică că va găzdui luni un summit al liderilor europeni pentru a discuta despre războiul din Ucraina şi securitatea europeană, în contextul în care continentul încearcă să răspundă concret abordării unilaterale a preşedintelui american Donald Trump faţă de conflict, transmite Reuters.

Emisarul preşedintelui american Donald Trump pentru Ucraina, Keith Kellogg, a declarat sâmbătă că Europa nu va avea un loc la masa negocierilor de pace pentru Ucraina, după ce Washingtonul a trimis un chestionar către capitalele europene pentru a evalua ce ar putea contribui la garanţiile de securitate pentru Kiev.

"(Macron) va convoca principalele ţări europene pentru a discuta despre securitatea Europei", a declarat ministrul francez de Externe, Jean-Noel Barrot, pentru postul de radio France Inter, adăugând că această întâlnire va fi o sesiune de lucru care nu ar trebui "supra-dramatizată".

Zeci de summituri similare au arătat că Europa este uneori indecisă, divizată şi lipsită de putere politică, având dificultăţi în elaborarea unui plan coerent pentru a pune capăt războiului din Ucraina şi a gestiona relaţiile cu Rusia, la trei ani de la invazia Moscovei.

Preşedinţia franceză nu a anunţat oficial summitul, însă diplomaţi europeni au precizat că invitaţiile au fost trimise pentru o reuniune care va avea loc luni după-amiază.

Şase diplomaţi europeni au confirmat că invitaţiile au fost trimise cel puţin către Marea Britanie, Germania, Polonia, Italia, Danemarca - care va reprezenta ţările baltice şi scandinave -, conducerea Uniunii Europene şi secretarul general al NATO.

Cancelarul german Olaf Scholz va participa la summit, au declarat surse guvernamentale de la Berlin, la fel şi premierul polonez Donald Tusk, a precizat un membru al Senatului polonez.

Scopul reuniunii este de a analiza ce ajutor imediat poate fi oferit Ucrainei, ce rol concret poate juca Europa în furnizarea de garanţii de securitate pentru Kiev şi cum poate fi consolidată securitatea colectivă a Europei.

Nu este clar dacă summitul va avea rezultate concrete, au adăugat sursele diplomatice.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. Planul americanilor este foarte simplu! Dupa ce-i vor intreba pe rusi daca accepta sa ramana fara ceva teritoriu revendicat dar necucerit inca, vor discuta si cu ucrainienii sa accepte situatia de pe teren in schimbul garantiilor de securitate. Rusii probabil vor accepta, ucrainienii nu prea. Din acel moment, al refuzului ucrainian, SUA vor notifica UE si Ucraina ca nu se mai baga, vor lasa cele doua parti sa-si dea in cap pana capituleaza total Ucraina. Fara armele si technology spatiala americana, Ucraina va intra in colaps, pierderile teritoriale si conditiile unui acord de pace devenind mai rele decat o capitulare! Oricine crede ca Trump va avea o atitudine mai concilianta fata de circar, traveste in nori! Trump a spus mai demult, Ucraina ar fi putut avea conditii infinit mai bune daca accepta intelegerea de la Istanbul, consecinta refuzului de-atunci fiind inrautatirea situatiei pe front si pierderea continua de teritorii. Cum crede Ursula ca-l va convinge pe Trump sa ceara rusilor sa renunte la teritorii? Trump va putea, cel mult, sa opreasca astfel de pierderi.

    Expiratul Macron da din maini "eu mai exist" dar alt rol decat a fi "gazda" si a da banchete nu are

    Dupa ce "fenta" cu mineralele rare nu a mers,

    Washington Post relateaza ca trupa lui Zelenski 

    a oferit o cantitate imensa de oua ,

    ptr. continuarea sprijinului de arme si bani USA 

    1. Dar cum, ca oua nu mai au, ca au furat rusii gainile sa nu moara de foame in timp ce furau masini de spalat

      ha ha tare asta frate, bravo

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Feb. 2025
Euro (EUR)Euro4.9772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.7764
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2828
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0111
Gram de aur (XAU)Gram de aur452.2632

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

aages.ro
Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
tophotelawards.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb