Grecia acuză FMI şi UE de amestec în treburile interne

F.A.
Internaţional / 12 februarie 2011

Guvernul elen a acuzat astăzi inspectorii Fondului Monetar Internaţional şi ai UE de amestec în treburile interne ale ţării, după ce aceştia au spus că Grecia trebuie să scoată la privatizare active în valoare de 50 de miliarde de euro şi să accelereze reformele structurale, potrivit Realitatea.net.

Într-un comunicat dat publicităţii astăzi, purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Atena, Giorgios Petalotis, spune că inspectorii internaţionali au avut un comportament "inacceptabil" în conferinţa de presă pe care au susţinut-o ieri, la încheierea vizitei lor de evaluare trimestrială.

Inspectorii au spus că Grecia trebuie să obţină 50 de miliarde de euro din privatizări în următorii patru ani şi să accelereze reformele structurale în următoarele luni pentru a salva situaţia financiară a ţării.

BURSA

Dosar BURSA - America azi: Izolare, Polarizare, Reconfigurare Globală

Această ediţie specială, publicată sub egida ziarului BURSA, reuneşte într-un volum coerent o analiză aprofundată şi stratificată a celei mai spectaculoase reveniri politice din istoria Statelor Unite ale Americii: al doilea mandat al lui Donald J. Trump

Comanda carte

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9774
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5431
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3277
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8379
Gram de aur (XAU)Gram de aur442.3381

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
ccib.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb